blank

Kraków na mapie Tour de Pologne do 2026 roku

– W tym roku przygotowaliśmy kilka fajnych tras na Dolnym Śląsku, w Bielsku-Białej. Tu zawodnicy będą mieli się gdzie pokazać i w końcu finiszować na krakowskich Błoniach. – mówił dziś w Krakowie Czesław Lang, gdzie podpisano umowę dotyczącą współorganizacji mety VII etapu 80. Tour de Pologne UCI World Tour. Peleton złożony z najlepszych ekip kolarskich świata, przyjedzie do Krakowa 4 sierpnia. Podpisano także list intencyjny dotyczący dalszej współpracy na lata 2024-2026. Na krakowskich Błoniach zostanie zorganizowany także etap Tour de Pologne Junior. 

– Chcę podziękować wszystkim, którzy dokładają cegiełkę do wyścigu – mówi Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne. – To codzienna, 5-godzinna transmisja do ponad 100 państw na całym świecie, od startu do mety.  Jesteśmy w World Tour, tam gdzie Giro d’Italia, Tour de France. Mamy ten sam regulamin, te same drużyny startują. Wyróżnia nas to, że mamy pozycję wyścigu, który odkrywa nowe talenty. Tu zaczynał Alberto Contador, Peter Sagan, Joao Almeida, który wygrał w 2021 r., a teraz stał na podium Giro d’Italia. – kontynuuje wicemistrz olimpijski z Moskwy i dodaje – W tym roku przygotowaliśmy kilka fajnych tras na Dolnym Śląsku, w Bielsku-Białej. Tu zawodnicy będą mieli się gdzie pokazać i w końcu finiszować na krakowskich Błoniach.

Ze strony Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, udział w konferencji wziął Pan Krzysztof Kowal, dyrektor ZiS – Od 2008 r. TdP gości w Krakowie, to wielkie święto dla kolarstwa i Krakowa, a także dla Polski. Mieliśmy tu otwarcie, pamiętną jazdę na czas w 2014 r. kiedy to wygrał Rafał Majka. Od kilku lat mamy tu zakończenie. Kraków to najbardziej znana marka na świecie, jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France.

W Krakowie, w ramach dużego Touru, zostanie zorganizowany także etap dla młodych kolarzy i kolarek.- Tour de Pologne Junior, który został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki – Nie zapominamy o dzieciach i młodzieży, przy okazji dorosłego Touru robimy wyścig dla młodzieży TdP Junior. Planujemy te dwie imprezy zorganizować na najwyższym poziomie sportowym i organizacyjnym.

W 2023 roku, Tour de Pologne, który odbędzie się w dniach od 29 lipca do 4 sierpnia, będzie obchodził swoje 95-te urodziny. Jubileuszowa, 80. edycja rozpocznie się od etapu w Poznaniu.