blank

Za tydzień prezentacja trasy 80. Tour de Pologne. Co dziś wiadomo?

Trasa 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour zostanie oficjalnie zaprezentowana na żywo w TVP Sport 19 czerwca. Już dziś możemy przekazać kilka interesujących faktów i szczegółów pierwszego, drugiego, piątego i siódmego etapu wyścigu, który w tym roku skończy 95 lat, a 30 jego edycji zorganizował Lang Team.

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkową trasę – zapowiada dyrektor wyścigu Tour de Pologne UCI World Tour, Czesław Lang. – Przenosimy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski, gdzie Tour de Pologne odbywał się w poprzednich latach. Zaplanowaliśmy wymagające górskie etapy na Dolnym Śląsku i Śląsku, będzie też jazda indywidualna na czas. To będzie wyjątkowa edycja wyścigu, ponieważ w 2023 roku będziemy świętować trzy szczególne momenty: 95-lecie Tour de Pologne, 80. edycję wyścigu oraz 30-lecie Lang Team.

Pierwszy etap 80. Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, największym mieście Wielkopolski, założonym w X wieku. Cały etap odbędzie się w tym województwie, ze spektakularnym finiszem na torze Automobilklubu Poznańskiego, który podobnie jak polski wyścig, w 2023 roku będzie obchodził wyjątkowy jubileusz. Ten etap będzie szczególnie odpowiedni dla sprinterów.

Drugi etap to wielki powrót wyścigu do Karpacza i pierwsza okazja dla górali w tej edycji. Karpacz, górski kurort u podnóża Karkonoszy, w przeszłości był gospodarzem finałowego etapu Tour de Pologne. Na trasie znajdują się podjazdy o nachyleniu dochodzącym do 20%. Będzie to bardzo trudny etap z metą zlokalizowaną na Orlinku.

Piąty etap będzie typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Meta znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie wyścig powraca po rocznej przerwie i gdzie triumfowali już tacy kolarze jak Richard Carapaz czy Michał Kwiatkowski. Przed dotarciem do “Małego Wiednia”, jak nazywane jest Bielsko-Biała, kolarze będą musieli pokonać kilka trudnych podjazdów, w tym do górskiej miejscowości Istebna, gdzie do zdobycia będą punkty Premii Lotnej LOTTO.

Siódmy etap tradycyjnie zakończy się na krakowskich Błoniach – mieście, z którym podpisano list intencyjny o współpracy do 2026 roku.

Wszystkie szczegóły zostaną ujawnione za tydzień podczas oficjalnej prezentacji siedmioetapowego wyścigu, na żywo w TVP Sport.