blank

3 sierpnia Tour de Pologne w Katowicach

Równy tydzień został do chwili, gdy największa kolarska impreza w Polsce, czyli Tour de Pologne zawita do Katowic. Tym razem będzie to 6. etap wyścigu – jazda indywidualna na czas. Wyścigi zawodowców poprzedzi ściganie się dzieci. W związku z wydarzeniem, na trasie wyścigu wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

To jest wielkie kolarskie święto i bardzo się cieszymy z tego, że Katowice są jego częścią. Apeluję do kierowców o cierpliwość i zrozumienie. Musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami w ruchu, których wprowadzenie jest konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia wyścigu w formule indywidualnej jazdy na czas. Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 3 sierpnia – mówi wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun.

W tym roku, podobnie jak miało to miejsce dwa lata temu, na ulicach Katowic odbędzie się jazda indywidualna na czas. 3 sierpnia kolarze będą startować z ul. Olimpijskiej obok budynku NOSPR. Stamtąd pojadą w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później wjadą w Dolinę Trzech Stawów i ul. Francuską oraz ul. Damrota wrócą do ścisłego centrum Katowic. Meta ulokowana zostanie na wysokości Spodka, przy Al. Korfantego. Tegoroczna trasa ma 16,6 km długości. Zawodnicy będą startowali co minutę, a ostatnich 10 zawodników co dwie minuty.

Etap, który rozegrany zostanie w Katowicach przez kolarzy nazywany jest etapem prawdy. Tutaj każdy kolarz jedzie sam. Jest tylko on i jego czas, nie ma pomocy drużyny. Zachęcamy do kibicowania zawodnikom biorącym udział w szóstym etapie 80. Tour de Pologne  – mówi dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang i dodaje – Cieszymy, się że w trakcie wyścigu możemy pokazać jak Polska się zmienia. Przykładamy do tego naprawdę dużo uwagi. Transmisja dostępna jest w ponad 100 krajach na całym świecie.

Zawody profesjonalistów poprzedzone zostaną ściganiem się najmłodszych. Start i meta dziecięcych wyścigów zostanie zlokalizowana na al. Korfantego. Następnie przejadą oni ulicą Olimpijską, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawską, Szkolną, Moniuszki i znów wrócą na al. Korfantego. Organizator przewidział limit do 100 zawodników w kategorii młodzik, 60 zawodniczek w kategorii młodziczka i 90 zawodników w kategorii żak i żakini, o przyjęciu decydowała kolejność zgłoszeń. Do wygrania są nagrody finansowe.