blank

Historia trofeum Tour de Pologne

Artysta Mirko Demattè opowiada o dziele, które zostanie wręczone zwycięzcy 80. Tour de Pologne w Krakowie. Po raz kolejny puchar, który otrzyma zwycięzca Tour de Pologne, będzie dziełem trydenckiego artysty Mirko Demattè, To prawdziwe dzieło sztuki, w tym roku z wyjątkowymi detalami upamiętniającymi 95. rocznicę wyścigu, która sprawi, że jej właściciel będzie naprawdę dumny ze swojego osiągnięcia. 

blank
Zgodnie z tradycją, kształt trofeum uosabia ciągłość i przepływ energii przez drogę. Podstawa trofeum wykonana jest z kamienia pokrytego kwarcem, co zapewnia wspaniały wygląd. Nad podstawą wygrawerowany jest numer dziewięćdziesiąt pięć, z bardziej szorstkim wykończeniem, aby odzwierciedlić długą historię wyścigu.

“Tegoroczne trofeum ma bardzo ważne znaczenie”, wyjaśnił Demattè. “Dlatego chciałem połączyć elegancję wstążki, skierowanej ku niebu, z chropowatością kamienia, jak to ma miejsce w kolarstwie. Biało-czerwone barwy są hołdem nie tylko dla Polski, ale także dla ducha jedności i wielkiego rozgłosu medialnego, jaki te zawody zdobyły na przestrzeni lat. Kamień na cokole jest surowy, chropowaty i oddaje doświadczone i mądre oblicze Tour de Pologne, który od dziewięćdziesięciu pięciu lat reprezentuje historię niezwykle przedsiębiorczego i uduchowionego kraju”.

Po raz kolejny w tym roku sztuka i kolarstwo spotkają się w imię wyjątkowej rocznicy. Trofeum, które zwycięzca podniesie w Krakowie, przywoła emocje i chwile, które sprawiły, że Tour de Pologne był wielki przez prawie sto lat tradycji.

blank
Biografia artysty:
Zainspirowany pionierami sztuki materialnej, takimi jak Pollock, Fontana i Burri, Mirko Demattè jest ekstrawertycznym i eksperymentalnym artystą. Po serii podróży do Stanów Zjednoczonych ostatecznie osiadł we Włoszech, tworząc swoje studio w XVI-wiecznej willi, gdzie pracuje na takich materiałach jak  papier, drewno, metale – używając jasnych kolorów i emalii. W swojej karierze wystawiał na Biennale w Wenecji, Made Expo w Mediolanie, MART w Rovereto, a jedna z jego wystaw odbyła się w sali wystawowej banku UBS w Lugano.