blank

Światowa czołówka na starcie 80. Tour de Pologne

Pretendenci do wygrania klasyfikacji generalnej, czołówka sprinterów i górali: najlepsi kolarze WorldTour spotkają się w Poznaniu na linii startu. 80. edycja Tour de Pologne UCI WorldTour zapowiada się na wymagający i ekscytujący wyścig, z gwiazdorską obsadą, która zapewni kibicom niezapomniane widowisko etap po etapie.

Siedem etapów, w których sprawdzą się najlepsi kolarze na międzynarodowej scenie, z ostatnią i cenną okazją do dopracowania formy przed nadchodzącymi mistrzostwami świata w Glasgow. Niezależnie od tego, czy są łowcami etapów, faworytami klasyfikacji generalnej, sprinterami czy kolarzami klasycznymi, wszyscy będą mieli szansę pokazać swoje mocne strony podczas wyścigu.

Wśród najlepszych kolarzy znajdują się João Almeida (UAE Team Emirates), zwycięzca edycji 2021, Geraint Thomas (INEOS Grenadiers), który wrócił po znakomitym maju we Włoszech, Tim Wellens (UAE Team Emirates), zwycięzca TdP 2016 i Pavel Sivakov (INEOS Grenadiers), zwycięzca TdP 2019. Pod polską flagą, ale reprezentującym swoje drużyny, pojedzie dwóch byłych zwycięzców rodzimego wyścigu, Rafał Majka (UAE Team Emirates), który zajął 14 miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznego Tour de France i Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers), zwycięzca Tour de Pologne 2018 i niedawny mistrz kultowego podjazdu Grand Colombier. Wśród pretendentów jest też Thymen Arensmann (INEOS Grenadiers), który wygrał etap w ostatniej edycji Tour de Pologne.

blank
Nie będzie zaskoczeniem, jeśli zobaczymy Almeidę i Thomasa walczących o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, ale wraz z nimi Edward Dunbar (Team Jayco AlUla), Ivan Cortina (Movistar Team), Damiano Caruso (Bahrain Victorious) i objawienie Brandon McNulty (UAE Team Emirates) również będą celować w podium klasyfikacji generalnej w Krakowie.

Czwarty oraz ostatni etap, będą idealne dla sprinterów. Obok takich bohaterów jak Fernando Gaviria (Team Movistar), Jonathan Milan (Bahrain Victorious) i Tim Merlier (Soudal Quick-Step), kibice będą mogli zobaczyć także innych bardzo dobrych sprinterów:  Pascala Ackermanna (UAE Team Emirates), Olava Kooij (Jumbo-Visma), Jakuba Mareczko (Alpecin-Deceuninck), Sama Bennett (BORA – hansgrohe), Maximiliana Walscheid (Cofidis) i Gerbena Thijssen (Intermarché-Circus-Wanty).

Na górskich finiszach znajdzie się miejsce dla Sergio Higuity (Bora-Hansgrohe), Davida Formolo (UAE Team Emirates), Lennarda Kamny i Giovanniego Aleottiego (obaj Bora-Hansgrohe). Sportowych akcji nie zabraknie, na czele z legendą samotnej ucieczki, Thomasem De Gendtem (Lotto Dstny).

Scenariusz Tour de Pologne 2023, który rozpocznie się w sobotę 29 lipca, jest zatem zróżnicowany i ekscytujący, a lista startowa gwarantuje porywające widowisko na polskich drogach. Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia w Poznaniu edycji pełnej rocznic, która obiecuje siedem dni wypełnionych czystą sportową rozrywką z najlepszym międzynarodowym kolarstwem.