blank

80. Tour de Pologne – wyjątkowa edycja warta zapamiętania. 

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne była wspaniałym widowiskiem z nową trasą, malowniczymi krajobrazami i ściganiem na światowym poziomie. Na liście startowej były takie nazwiska jak Majka, Foss, Geraint czy Wellens. 80. Tour de Pologne zakończył się w piątek 4 sierpnia, walką do samego końca pomiędzy Matejem Mohoričem (Bahrain Victorious) i João Almeidą (UAE Team Emirates). Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers)  zakończył rywalizację na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. 

– Rafał Majka, Michał Kwiatkowski, João Almeida, Matej Mohorič, ci zawodnicy walczyli ze sobą w klasyfikacji generalnej. To się jeszcze nigdy nie zdarzyło. – skomentował Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu Tour de Pologne. – Myśleliśmy, że jazda na czas zadecyduje o końcowej klasyfikacji, ale różnica między pierwszym, a drugim kolarzem była tak niewielka, że musieliśmy czekać na rozstrzygnięcie podczas ostatniego etapu. Podobnie jak na Polach Elizejskich, kolarze walczyli o zwycięstwo w sprincie. Ostatecznie Matej Mohorič objął prowadzenie i wygrał klasyfikację generalną ORLEN. Jestem także bardzo dumny ze wszystkich polskich kolarzy, za wysiłek i walkę, jaką włożyli w tę edycję, nie tylko Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, ale także Patryka Stosza, który drugi rok z rzędu zdobył niebieską koszulkę w klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO. Dla mnie ważne jest też to, że Olav Kooji i Marjin van den Berg udowodnili, jak dobrymi są kolarzami. W przeszłości obaj Holendrzy wygrywali klasyfikację generalną w organizowanym przez nas wyścigu UCI U23, ORLEN Nations Grand Prix. Olav Kooji przed rokiem odniósł tutaj swoje pierwsze zwycięstwo w World Tourze, a Marjin w tym roku. Ten wyścig zostanie zapamiętany jako piękne wydarzenie.

blank

Podczas tegorocznej edycji świętowaliśmy trzy ważne wydarzenia: 95 lat od pierwszego Tour de Pologne, 80 edycji wyścigu i 30 lat Lang Team – organizacji, która odbudowała wyścig i wprowadziła go do UCI WorldTour. Wszystko to przy bezprecedensowej trasie liczącej siedem etapów i ponad 1100 kilometrów, która była dobrze zbalansowana, co potwierdził Matej Mohorič w wywiadzie udzielonym po objęciu prowadzenia w zakończonej niedawno edycji.

Wyścig był transmitowany na całym świecie od startu do mety w ponad 100 krajach. Tylko w TVP Sport widzowie mogli oglądać wyścig i studio eksperckie przez ponad 36 godzin.  

– To był niesamowity wyścig – powiedział Czesław Lang – Jeśli spojrzeć na siedem etapów i ich zwycięzców, to można powiedzieć, że wyścig utrzymywał bardzo wysoki poziom. Wygrać w taki sposób, jak zrobił to Mohorič , który na ostatnim etapie miał przewagę niespełna sekundy, to naprawdę trzymające w napięciu widowisko. Myślę też, że na starcie Tour de Pologne mieliśmy świetnych liderów i wielkie nazwiska. Jeśli spojrzeć na podium, widać, że znalazło się na nim wielu bardzo doświadczonych kolarzy, ale także młode, wschodzące talenty. To było wspaniałe i idealnie pasowało do powołania Tour de Pologne, jakim jest wspieranie młodych kolarzy, a dla mnie, jako organizatora, zakończenie tygodnia z takim wynikiem i zwycięzcą, który każdego dnia wychodzi z ofensywy drużyn, jest po prostu fantastyczne. Wyścig jest również ważny dla kibiców, widzimy coraz więcej ludzi na trasie i to jest dobre dla promocji kraju. Coraz więcej międzynarodowych kolarzy bierze w nim udział, co promuje Tour de Pologne i kolarstwo na całym świecie. – zakończył wicemistrz olimpijski z Moskwy. 

blank

Podczas tej edycji mieliśmy 6 różnych zwycięzców podczas 7 etapów. Podwójne zwycięstwo, a pierwszym i ostatnim etapie, odniósł Belg Tim Merlier (Soudal Quick-Step). 

Tradycyjnie podczas rywalizacji “dużego Touru”, w ramach Tour de Pologne Junior ścigali się także młodzi zawodnicy. Zorganizowano dla nich cztery etapy – Poznań, Bielsko-Biała, Katowice i Kraków. 

Zwycięzcy klasyfikacji 80. Tour de Pologne:

  • Klasyfikacja Generalna ORLEN: Matej Mohorič (Bahrain Victorious)
  • Klasyfikacja Najlepszy Sprinter ENERGA GRUPA ORLEN: Matej Mohorić (Bahrain Victorious)
  • Klasyfikacja Najlepszy Góral PZU: Markus Hoelgaard (Lidl-Trek)
  • Klasyfikacja Najaktywniejszy kolarz LOTTO: Patryk Stosz (Reprezentacja Polski)
  • Klasyfikacja drużynowa KGHM: UAE Team Emirates
  • Klasyfikacja Najlepszy Polak ENERGA: Stanisław Aniołkowski (Powered Human Health)
  • Klasyfikacja Najlepszy Polak TVP: Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers)
  • Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne – SOUDAL – Marcin Budziński (Reprezentacja Polski)

blank