blank

Dziękujemy miastom etapowym!

Tour de Pologne to wyścig, który jest blisko ludzi! Jego organizacja jest możliwa, także dzięki wsparciu miast-gospodarzy oraz miast-premii na każdym etapie. Chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim samorządowcom, którzy byli bardzo zaangażowani w organizacje wyścigu i promocję, ale także tłumnie gromadzącym się na startach i metach mieszkańcom!

Przypominamy wszystkie miasta  startów i met tegorocznej edycji Tour de Pologne UCI WorldTour!

ETAP 1

Poznań 

blank

Poznań stanowi ważny ośrodek przemysłu, handlu, kultury, szkolnictwa wyższego i nauki. Należy również do wiodących miast w Polsce pod względem ekonomicznym. Długość rozmaitych dróg rowerowych w Poznaniu liczona jest w setkach kilometrów. Dodatkowo okolice miasta można objechać liczącym około 170 km Pierścieniem Rowerowym Dookoła Poznania. Może więc przy okazji startu Tour de Pologne warto by było przejechać/przemierzyć rowerem własny Tour de Poznań?

ETAP 2

Leszno

blank

To 60-tysięczne miasto leżące w Wielkopolsce, w tej samej odległości od Warszawy, Pragi i Berlina. Doskonałe miejsce by cieszyć się życiem, pracować, uczyć się, spełniać ambitne plany i marzenia. Proinwestycyjny charakter miasta i dobrze rozwinięta infrastruktura sprawiają, że żyje się tu wygodnie i bezpiecznie, a mieszkańcy bez wysiłku łączą obowiązki z przyjemnościami. Żużel, balony, szybowce, koncerty, spektakle, festiwale, pikniki, aktywny wypoczynek w mieście i regionie – to wyróżniki i atuty tego miasta. Leszno – tu można rozwinąć skrzydła!

Karpacz

blank

Położony w sercu Karkonoszy Karpacz kusi doskonałymi warunkami do uprawiania różnego rodzaju aktywności. Urozmaicone ukształtowanie terenu, odpowiednia infrastruktura i warunki klimatyczne sprawiają, że atrakcje dla siebie znajdą tutaj zarówno turyści piesi, fani sportów ekstremalnych, jak i amatorzy białego szaleństwa.

ETAP 3

Wałbrzych

blank

Wałbrzych zadziwia obfitością wysokiej klasy zabytków. Jeden z największych w Europie Środkowej, wspaniały zamek Książ. Baśniowa, stuletnia Palmiarnia wzniesiona z miłości do słynnej Księżnej Daisy. Stara Kopalnia zaliczana do najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. I jedyne w kraju, wybitne Muzeum Porcelany, to wizytówki miasta zaliczanego do najciekawszych w Polsce.

Duszniki-Zdrój

blank

Duszniki-Zdrój to niewielkie uzdrowiskowe miasteczko położone w malowniczej dolinie
pomiędzy Górami Orlickimi, Bystrzyckimi i Stołowymi, na Ziemi Kłodzkiej. Otaczające je góry stwarzają wprost idealne warunki dla tych, dla których relaks to nie tylko wypoczynek w hotelowym zaciszu, ale przede wszystkim ruch i sport zapewniający zbawienny wpływ dla całego organizmu. W okresie zimy staje się mekką dla fanów sportów zimowych, oferując pełne zaplecze z najnowocześniejszą infrastrukturą.

ETAP 4

Strzelin

blank

Dolnośląskie miasto słynące z wydobycia doskonałego granitu, odważnie stawiające na turystykę i rekreację. Goszcząc w Strzelinie warto skorzystać m.in. z Aquaparku Granit, Kina Grażyna, a także poznać cenne miejscowe zabytki, z Rotundą św. Gotarda na czele. Dużą atrakcją jest odbudowany ze zgliszczy wojennych ratusz, stojący w centrum miasta.

Opole

blank

Stolica województwa opolskiego. Jednak raz w roku staje się stolicą polskiej piosenki. Na deskach opolskiego amfiteatru pierwsze kroki i wielkie kariery rozpoczynali najbardziej znani polscy artyści. Opole jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W 2017 r. obchodziło jubileusz 800-lecia lokacji.

ETAP 5

Pszczyna

blank

Spacer po mieście rozpoczyna się na zabytkowym rynku, którego układ urbanistyczny zachował się od średniowiecza. Stąd przez Bramę Wybrańców można wejść do pszczyńskiego zamku. To niewątpliwie największa atrakcja turystyczna regionu. Muzeum, będące dawnym zamkiem książęcym, zaliczane jest do najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju. Ekspozycja obejmuje odtworzone z wielką dbałością magnackie wnętrza mieszkalne z przełomu XIX i XX w. Pszczyński zamek nazywany jest często polskim Wersalem, i nie jest to porównanie na wyrost.

Bielsko-Biała

blank

Bielsko-Biała urokliwie rozłożone u stóp łańcucha górskiego Beskidów jest jednym z najciekawszych grodów na południu Polski. Jako miasto o tej nazwie istnieje dopiero od 1951 r. kiedy oficjalnie połączono dwie odrębne dotąd miejscowości Bielsko i Białą.

ETAP 6

Katowice

blank

Centrum miasta, pokazuje przemianę stolicy Górnego Śląska, w tym Rynek z charakterystycznymi palmami, czy też Strefę Kultury, gdzie przed laty działała Kopalnia Katowice. Powstały tu siedziby Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Wrażenie na turystach robi także zabytkowy Nikiszowiec. Dolina Trzech Stawów oraz liczne parki, udowadniają, że Katowice są bardzo zielonym miastem.

ETAP 7

Zabrze

blank

Miasto w województwie śląskim, o którym pierwsze wzmianki datuje się na XIII w.  Ale historia i rozwój Zabrza są ściśle związane z odkryciem w 1790 r. bogatych pokładów węgla kamiennego. Wydobywany od 1791 roku dał początek nie tylko powstaniu Kopalni Królowa Luiza, ale również rozwojowi różnych gałęzi przemysłu i gwałtownych zmian w krajobrazie tej części Śląska. Przełom XIX i XX wieku to złoty okres dla miasta. Wówczas powstawały wielkie koncerny przemysłowe. Tam, gdzie dawniej były łąki rolne pojawiały się kopalnie, huty, a obok nich osiedla patronackie. Zabrze do zaoferowania wiele atrakcji, takich jak Sztolnia Królowa Luiza, Kopalnia Guido czy Arena Zabrze.

Kraków

blank

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia. Sercem miasta od setek lat jest Rynek Główny – największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany w 1978 roku na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.