blank

Olav Kooji wygrywa etap Tour de Pologne!

Po sprinterskim finiszu w Opolu, Olav Kooji (Jumbo Visma) wygrywa czwarty etap Tour de Pologne. Drugi na mecie zameldował się Marjin van den Berg (EF Education-EasyPost), trzeci Matteo Moschetti (Q36.5). Matej Mohorič pozostaje na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej ORLEN.

To już druga wygrana Holendra w Tour de Pologne. Po raz pierwszy udało się mu to przed rokiem w Lublinie. Była to też jego pierwsza wygrana w WorldTourze.

– To był techniczny i szybki finał, z możliwymi podjazdami, więc każdy chciał być z przodu” – wyjaśnił dzisiejszy zwycięzca Olav Kooij. “Wiedzieliśmy, że musimy być skoncentrowani na ostatnim zakręcie. Wyszedłem z zakrętu na drugiej pozycji i byłem zmuszony rozpocząć sprint z dystansu. Naprawdę chciałem pojechać nieco później, ale trzeba jechać, gdy ma się szansę, więc spróbowałem, dałem z siebie wszystko i jestem naprawdę szczęśliwy, że udało mi się wygrać. Cieszę się, że odniosłem kolejne zwycięstwo w Polsce w wyścigu, który mi odpowiada. Za kilka dni będę częścią drużyny narodowej w Glasgow w wyścigu, więc to zwycięstwo etapowe z pewnością podniesie moje morale przed tym wydarzeniem – powiedział Kooji po zwycięstwie.

– Po raz kolejny nasz narodowy wyścig jest sceną, na której pokazują się wielkie kolarskie talenty. Kooji wygrał w 2020 ORLEN Wyścig Narodów, przed rokiem właśnie w Tour de Pologne zdobył swoje pierwsze zwycięstwo w WorldTourze, a dziś udowodnił, że nie były to przypadkowe wygrane. Jest bardzo dobrym sprinterem. Cieszy także drugie miejsce Marjina van den Berga, który także wygrał generalkę ORLEN Wyścigu Narodów. – odniósł się do zwycięstwa Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

Matej Mohorič, zwycięzca drugiego etapu i lider klasyfikacji generalnej sponsorowanej przez ORLEN także skomentował dzisiejszy etap – Etap był dość spokojny. Mieliśmy nadzieję, że wiatr będzie sprzyjał atakom od samego początku, ale tak się nie stało. Jutro czeka nas ważny etap. Wciąż możemy coś zmienić i spróbować wygrać. W Bielsku-Białej w 2021 roku zająłem drugie miejsce za Nikiasem Arndtem, który jest teraz moim kolegą z zespołu. Ten etap wydaje się być nieco trudniejszy, ale jestem przekonany, że mogę osiągnąć dobry wynik. – zapowiedział Słoweniec z drużyny UAE Team Emirates.

Świetnie pokazał się także Patryk Stosz, który wygrał wszystkie trzy premie lotne LOTTO na etapie ze Strzelina do Opola. – Dzisiejszy dzień był bardzo dobry, wygrałem wszystkie sprinty LOTTO. Będę próbował trochę odpocząć, ale póki co plan idzie po mojej myśli i udało mi się utrzymać koszulkę najaktywniejszego zawodnika LOTTO.

Jutro kolarze wyruszą na trasę piątego etapu z Pszczyny do Bielska-Białej. Etap o długości prawie 199 kilometrów jest typowym etapem górskim, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Przed finiszem kolarzy czeka jednak kilka trudnych podjazdów: Premia Górska 2 kat. Zameczek oraz dwie premie górskie PZU 1. kategorii w Ochodzitej i na Salmopolu. Ten ostatni Sprint Górski nosi imię Joachima Halupczoka, polskiego medalisty olimpijskiego z 1988 roku. Na trasie piątego etapu zlokalizowano także trzy Premie Lotne LOTTO w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach.

WYNIKI PO 4 ETAPIE

  • GENERALNA ORLEN – Matej Mohorič (Bahrain – Victorious)
  • SPRINTERSKA ENERGA – Matej Mohorič (Bahrain – Victorious)
  • GÓRSKA PZU – Jacopo Mosca (Lidl-Trek)
  • NAJAKTYWNIEJSZY LOTTO – Patryk Stosz (Reprezentacja Polski)
  • DRUŻYNA KGHM – UAE Team Emirates
  • ZWYCIĘZCA ETAPU DRUTEX – Olav Kooji (Jumbo Visma)
  • NAJLEPSZY POLAK ENERGA – Rafał Majka (UAE Team Emirates)
  • PREMIA SPECJALNA 30 LAT TVP POLONIA – Norbert Banaszek (Reprezentacja Polski)