blank

Matej Mohorič wspomina triumf w 80. Tour de Pologne

Matej Mohorič ponownie przeżywa swój triumf nieco ponad miesiąc po wygraniu Tour de Pologne UCI World Tour. Zwycięzca 80. edycji wyjaśnia, dlaczego na pewno wróci do tego wyścigu.

Nieco ponad miesiąc minął od zakończenia 80. edycji Tour de Pologne, którą po zaciętej walce do ostatniej sekundy wygrał słoweński mistrz Matej Mohorič. Kilka tygodni po zwycięstwie, zawodnik wspomina momenty, które naznaczyły jego ekscytujący tydzień w Polsce i przypomina, jak ważna jest praca zespołowa:

“Najbardziej ekscytującym momentem był bez wątpienia ten, gdy objąłem prowadzenie w wyścigu, a moi koledzy z drużyny wykonywali świetną pracę przez cały tydzień a ja byłem szczęśliwy, że mogłem skoncentrować wszystkie swoje siły na jeździe na czas i finalnie sięgnąć po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. To był naprawdę ważny sukces dla mnie, i dla całego zespołu”.

Czasówka była kluczowym momentem wyścigu, w którym Mohorič pokazał świetną kontrolę i niesamowite zdolności adaptacyjne.

“Najtrudniejszym momentem była zdecydowanie jazda indywidualna na czas” – powiedział. “Wiedziałem, że różnica jest niewielka, w klasyfikacji generalnej miałem tylko kilka sekund przewagi, ale ponieważ nie jest to moja specjalność, nie byłem pewien, czy dam radę. Byłem naprawdę zadowolony z dobrego wyścigu i utrzymania prowadzenia”.

Nie był to łatwy wyścig dla Słoweńca, ale udało mu się pogodzić kraksę na pierwszym etapie, dodatkową punktację i cenne wsparcie swojego zespołu. Mówiąc o faworytach, był entuzjastycznie nastawiony do drugiego etapu edycji 2023:

“Naprawdę podobał mi się drugi etap, to typ, który najbardziej mi odpowiada: trudny etap, na którym wiesz, że jeśli masz nogi, możesz naprawdę zrobić przewagę. Na pozostałych etapach, które kończyły się sprintami grupowymi, było mi trudniej zrobić przewagę w klasyfikacji”.

Mohorič przyznał, że cieszy się z powrotu do wyścigu takiego jak Tour de Pologne, który zawsze go fascynował:

“Cieszyłem się z powrotu”, wyjaśnił, “ze względu na kraj i rodzaj trasy: jest tu wiele krótkich, stromych podjazdów, które bardzo mi odpowiadają. Miło było znów pojeździć po tych drogach i na pewno wrócę tu w przyszłości”.