blank

Czesław Lang z nagrodą 30-lecia TVP Polonia!

Już po raz 28. TVP  Polonia przyznała nagrody Za Zasługi Dla Polski i Polaków Poza Granicami Kraju. Gala wręczenia odbyła się w Muzeum Emigracji, w Gdyni. Wręczone zostały także nagrody 30-lecia TVP Polonia. W wąskim gronie nagrodzonych znalazł się Czesław Lang – organizator wielu wyścigów, w tym najpopularniejszego w Polsce wydarzenia kolarskiego – Tour de Pologne UCI WorldTour. 

Nagrodami 30-lecia TVP Polonia zostali uhonorowani Czesław Lang za „godny podziwu sportowy talent oraz wieloletnie zaangażowanie w krzewienie idei kolarstwa – w kraju i poza jego granicami”, Stan Borys za „wieloletnie zaangażowanie w krzewienie polskiej kultury oraz muzyki i przekazywanie jej misji z pokolenia na pokolenie – poza granicami kraju” oraz Redakcja programu „Wilnoteka”, Walenty Wojniłło, Edyta Maksymowicz, Jan Wierbiel  – za wieloletnie zaangażowanie w krzewienie polskiej kultury i sztuki oraz poświęcenie się sprawom polskim na Litwie.

Wierzę, że Tour de Pologne ma rolę promocji naszego kraju na świecie. Transmisja z wyścigu trafia do ponad stu państw, przyjeżdżają do nas zawodnicy z wielu krajów i opuszczają Polskę zachwyceni, bo pokazujemy im nasz dorobek, piękną kulturę i przyrodę. Jestem dumny jako Polak, że możemy mieć taką imprezę i możemy się nią chwalić tak jak Francuzi chwalą się Tour de France, a Włosi swoim Giro d’Italia. Naprawdę robimy wielką promocję i my jako narów musimy sami nauczyć się promować na świecie. – mówił, podczas odbierania nagrody Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team.

blank

Statuetkę przedstawiającą Fryderyka Chopina otrzymało sześciu laureatów. Doroczne nagrody odebrali Szymon Marciniak i Piotr Witt. Szymon Marciniak nagrodzony został za „godny podziwu sportowy talent i towarzyszącą temu niezmiennie od długiego czasu, zachwycającą wszystkich passę w światowym sędziowaniu piłkarskim” a Piotr Witt – za niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie literatury i sztuki, cieszące się ogromnym zainteresowaniem czytelników, jak i słuchaczy Radia Wolna Europa.

Polska to jest wielka rzecz. Większa niż nasze słabości, wznioślejsza niż nasze niedomagania. Niech dzisiejsze święto przypomina nam, że bycie Polakiem to wielkie zobowiązanie, odpowiedzialność i próba uczynienia świata odrobinę lepszym – powiedział, w trakcie gali rozdania nagród, dyrektor TVP Polonia, Jakub Dybek.

Tegoroczną Galę objął patronatem honorowym Prezydent RP, Andrzej Duda.

Nagrody TVP Polonia za Zasługi Dla Polski i Polaków Poza Granicami Kraju przyznawane są od 1995 r. Jej laureatami są ludzie zasłużeni dla polskiej kultury, sztuki, nauki, edukacji, polityki i sportu, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozsławiania Polski i Polaków na całym świecie.

blank