blank

Czesław Lang: “Pamiętamy o historii”

Obchodzimy dziś bardzo ważne święto. Dzień, w którym powinniśmy być dumni z bycia Polakami – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne o Święcie Niepodległości. I zwraca uwagę na to, że nasz narodowy wyścig zawsze pamięta o historii Polski. 

– Ten sezon był dla nas wyjątkowy. Świętowaliśmy 95-te urodziny wyścigu, którego długa i bogata historia rozpoczęła się 10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przez te wszystkie lata, Tour de Pologne był świadkiem często trudnej, ale też inspirującej historii. Osobiście zawsze było dla mnie ważne to, aby wyścig promował nie tylko kolarstwo, ale też nasz kraj. – mówi o wartościach przekazywanych przez wyścig Czesław Lang, który od 30 lat odpowiada za organizację Tour de Pologne. 

– Właściwie co roku przy okazji wyścigu, ale nie tylko, staramy się dbać o pamięć o historii i patriotyzm. Eksponujemy ważne momenty z historii naszego kraju – dodaje wicemistrz olimpijski z Moskwy. W przeszłości wyścig upamiętniał takie momenty jak: 100-lecie odzyskania Niepodległości, Powstania Śląskie, Bitwę Warszawską, ale kolumna wyścigu była także w muzeum w Auschwitz. –  Sport zawsze łączy ludzi, a sukcesy zawodników z naszego kraju, to jeden z największych powodów do poczucia dumy narodowej – mówi Czesław Lang.

Inicjatywy, o których mówi Czesław Lang mogą śledzić kibice kolarstwa na całym świecie, bo transmisja z wyścigu dociera do ponad stu państw. – Jednocześnie pokazujemy, jak zmienił się nasz kraj, jak bardzo się rozwinął i zmienił. Tour de Pologne stał się wizytówką naszego kraju i bardzo się cieszę, że przy okazji odwiedzin w Polsce kolarzy z najlepszych drużyn świata, możemy pokazać coś więcej, niż tylko rywalizację sportową. To jest wartość nie do przecenienia – mówi Czesław Lang.