blank

Tour de Pologne po raz kolejny z frekwencyjnym sukcesem

Popularność kolarstwa w naszym kraju rośnie z roku na rok, także dzięki Tour de Pologne! Według badań przeprowadzonych przez Pentagon Research, największy wyścig kolarski w Polsce oglądało przy trasie trzy i pół miliona ludzi! – Organizuję ten wyścig dokładnie od 30 lat i z roku na rok jego prestiż wzrasta – mówi Czesław Lang. 

To był naprawdę wyjątkowy rok dla kibiców i organizatorów Tour de Pologne UCI WorldTour. Tegoroczna, 80. edycja przejechała przez Polskę pod hasłem “95 lat Tour de Pologne” odwiedzając takie miasta jak Poznań, Leszno, Karpacz, Wałbrzych, Duszniki-Zdrój, Strzelin, Opole, Pszczyna, Bielsko-Biała, Katowice, Zabrze i Kraków. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej ORLEN został Słoweniec Matej Mohorič (Team Bahrain Victorious). Na drugim miejscu znalazł się zwycięzca wyścigu z 2021 roku, João Almeida (UAE Team Emirates), a podium zamknął Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers). Kibice z Polski mieli w też wiele powodów do radości podczas 3. etapu kiedy najlepszy w Dusznikach-Zdroju okazał się Rafał Majka (UAE Team Emirates).

Tak znane nazwiska oraz jedyna okazja aby w tej części Europy kibicować zawodnikom z drużyn WorldTourowych, to tylko niektóre z powodów, które przyciągają co roku miliony kibiców. W tym roku ponad 3,5 mln ludzi zadeklarowało swoją obecność przy trasie wyścigu, a Tour de Pologne jest najchętniej oglądanym przez Polaków wyścigiem kolarskim, wyprzedzając Tour de France oraz Giro d’Italia. 

blank

Rok 2023 to także święto dla organizatorów wyścigu, Czesława Langa i jego zespołu. Dokładnie 30 lat temu, wicemistrz olimpijski z Moskwy, zaczął odpowiadać za organizację wyścigu – To już 30 lat odkąd odpowiadam, za ten wyścig. Z roku na rok impreza się rozwija, zyskujemy nowych sponsorów, a Tour de Pologne dzięki wielogodzinnej transmisji w ponad 100 krajach, stał się świetną platformą promocyjną naszej ojczyzny. Przyjeżdżają do nas najlepsze drużyny i zawodnicy. 

Lang Team promuje nie tylko zawodowe kolarstwo, ale także to amatorskie, zachęcając do aktywnego trybu życia. Dlatego od wielu lat Czesław Lang organizuję także cykl ORLEN Lang Team Race – Według badań jazda na rowerze, to najpopularniejsza aktywność fizyczna wśród Polaków. Nie chodzi tylko o jazdę wyścigową, tylko rekreację. Sport ten stał się bardzo popularny dzięki rozbudowie przyjaznej infrastruktury. Kiedyś rowery nie były modne, trudno też było kupić rower. Dziś są bardzo powszechne. Ma to odzwierciedlenie w frekwencji podczas cyklu ORLEN Lang Team Race, do którego należy także Memoriał Ryszarda Szurkowskiego czyli ORLEN Tour de Pologne Amatorów. W tym roku w cyklu wystartowało ponad trzy tysiące zawodników. Odwiedziliśmy Arłamów, Karpacz i Bytów – skomentował Czesław Lang. 

Mnóstwo dobrego w ostatnich latach zrobiły z pewnością sukcesy biało-czerwonych w światowym peletonie. Tytuł mistrza świata Michała Kwiatkowskiego, brązowy medal olimpijski Rafała Majki oraz ich zwycięstwa w najważniejszych zwycięstwach. Coraz popularniejsze robi się także kolarstwo kobiet. A to za sprawą sukcesów Kasi Niewiadomej, która ma za sobą bardzo dobry sezon, zdobywając między innymi tytuł mistrzyni świata w kolarstwie gravelowym. 

– Ogromnie się cieszę, że moja ukochana dyscyplina tak się w Polsce rozwija. A jeśli choć odrobinę udało mi się przyłożyć do tego rękę, moja radość jest podwójna. Kolarstwo to piękny sport. Korzystajmy z jego dobrodziejstw w każdy możliwy sposób! – podkreśla Czesław Lang.

W 2024 roku Lang Team zorganizuje szereg wydarzeń, takich jak słynny Tour de Pologne i stale rozwijający się ORLEN Wyścig Narodów. Po 8 latach powróci także Tour de Pologne Women. 

ORLEN Wyścig Narodów – 15-19.05.2024

Tour de Pologne Women – 28-30.06.2024

Tour de Pologne UCI WorldTour – 12-18.08.2024