blank

Czesław Lang został patronem szkoły podstawowej w Kołczygłowach

Wybitny polski kolarz, biznesmen i organizator Tour de Pologne został wybrany na patrona szkoły podstawowej w Kołczygłowach. To rodzinna miejscowość Czesława Langa, wicemistrza olimpijskiego. Teraz jego zasługi i dorobek zostały docenione przez lokalną społeczność i został wybrany nowym patronem. 

Jestem niezwykle wzruszony, tak że czuję jak łamie mi się głos. – mówił podczas uroczystości w szkole Czesław Lang. – Urodziłem się właśnie tutaj w Kołczygłowach dlatego to dla mnie zaszczyt. Mam nadzieję, że moja historia będzie inspirować kolejne pokolenia uczniów, że być może dzięki temu, ktoś pokocha kolarstwo tak jak ja, albo po prostu będzie mieć w sobie tyle pasji do innego sportu czy nauki. Chciałbym, żeby uczniowie wiedzieli, że marzenia się spełniają, jeśli odpowiednio ciężko pracujemy, poświęcamy się temu. To zawsze nas gdzieś doprowadzi. 

Wybór nowego patrona został wyłoniony głosami szkolnej społeczności, która nie miała wątpliwości, czyje imię powinno być nadane ich szkole. Życie, dokonania i osiągnięcia Czesława Langa zostały docenione przez szkolną społeczność tu w Kołczygłowach. Spośród trojga kandydatów w wyborach z udziałem uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły, szkolna społeczność wyraziła pragnienie, aby Patronem szkoły został właśnie Czesław Lang. – potwierdził Krzysztof Stępień, dyrektor szkoły. 

Podczas uroczystości nadania szkole imienia nowego patrona, nie mogło zabraknąć występów artystycznych dzieci, które dumnie prezentowały się w ludowych Kaszubskich strojach. – Przyjechało bardzo wielu gości i  moich przyjaciół ludzi. Jestem im za to wdzięczny. Widziałem wielką radość wśród dzieci i rodziców, a to dla mnie najważniejsze – powiedział po uroczystości wzruszony Lang. Po części artystycznej został odsłonięty pamiątkowy 4-metrowy obelisk oraz mural z wizerunkiem Czesława Langa. 

blank

Dzisiejszy dzień jest niewątpliwie dniem, który zostanie na zawsze w naszej pamięci. Jak ważne jest to wydarzenie, przejawia się poprzez ilość osiągnięć Pana Czesława, które budzą uznanie na całym świecie. Patron szkoły to między innymi osoba wspierająca szkołę w działaniach wychowawczych. – mówił Artur Kalinowski, wójt gminy Kołczygłowy

Czesław Lang w całej swojej karierze wygrał około 200 wyścigów i zapisał się w historii polskiego sportu wielkimi sukcesami. To między innymi: srebrny medal olimpijski, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, zwycięzca Tour de Pologne, wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Był pierwszym Polakiem z zawodowym kontraktem z zagraniczną drużyną kolarską. Startował w Giro d’Italia oraz Tour de France. 

ZDJĘCIA: iBytów.pl / Black Wolf Media