blank

18 sierpnia 81. Tour de Pologne zakończy się w Krakowie

18 sierpnia Tour de Pologne UCI World Tour ponownie zawita do Krakowa. Startujący w 81. edycji naszego narodowego wyścigu najlepsi kolarze świata po raz kolejny zakończą zmagania przy Błoniach, gdzie będzie miał miejsce wielki finał imprezy. 26 kwietnia Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oraz Dyrektor Generalny Lang Team i Tour de Pologne Czesław Lang podpisali umowę na współorganizację w Krakowie mety VII etapu 81. Tour de Pologne. W 2024 roku wyścig będzie gościł w stolicy Małopolski już po raz 17. z rzędu.

81. edycja naszego narodowego wyścigu kolarskiego rozpocznie się tuż po igrzyskach olimpijskich w Paryżu – 12 sierpnia we Wrocławiu, a zakończy 18 sierpnia w Krakowie, przy Błoniach.

– Od 2008 roku Tour de Pologne gości w Krakowie, który zawsze jest kluczowym miastem – tu wyścig się rozpoczyna lub kończy. To zawsze wielkie święto dla kolarstwa i Krakowa, a także dla Polski. Mieliśmy tutaj otwarcie, mieliśmy pamiętną jazdę na czas w 2014 roku, kiedy to wygrał Rafał Majka. Od kilku lat mamy ponownie zakończenie – mówi Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal. – Kraków jest pięknie pokazywany
w trakcie transmisji telewizyjnej.
Ekspozycja miasta i marki Kraków podczas Tour de Pologne oraz ekwiwalent reklamowy są wielokrotnie większe niż koszty ponoszone w związku z organizacją imprezy. O taką promocję miasta nam właśnie chodzi. Chcemy, aby wyścig gościł w Krakowie jak najdłużej – zaznacza.

blank

Fot. Mateusz Chwajoł, ZIS

81. edycja Tour de Pologne UCI World Tour zapowiada się wyjątkowo, bo będzie to jeden z naszych najcięższych wyścigów. Zaczynamy od razu od górskich etapów, wracamy też do Bukowiny i jej ścianek. Będzie bardzo ciekawie. Tradycyjnie finiszujemy w Krakowie. Zawsze powtarzam, że Kraków jest tak ważny dla Tour de Pologne jak Paryż dla Tour de France. Tutaj będzie całe zakończenie imprezy. Kibice w Krakowie zobaczą również podsumowanie
i rozdanie nagród we wszystkich klasyfikacjach. Nie zapominamy także o dzieciach i młodzieży. Tour de Pologne Junior cieszy się wielkim zainteresowaniem, w ubiegłym roku rywalizowało prawie 300 młodych kolarek i kolarzy. W Krakowie będą jechać po tej samej trasie – na pętli, w tej samej oprawie, co zawodowcy
– opowiada Dyrektor Generalny Lang Team – Organizatora Tour de Pologne – Czesław Lang. – Współpraca z Miastem Kraków i Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie układa się znakomicie, dzięki czemu możemy tutaj przeprowadzić wyścig na najwyższym poziomie. Kraków jest wizytówką Polski na świecie, podobnie jak Tour de Pologne. Transmisja trafia do ponad 100 państw. Przy okazji fantastycznego wydarzenia sportowego z udziałem najlepszych drużyn kolarskich i gwiazd tego sportu, możemy promować Kraków i cały kraj – podkreśla wicemistrz olimpijski z Moskwy.

blank

Tour de Pologne na stałe gości w Krakowie od 2008 roku. Jako impreza należąca do „kolarskiej Ligi Mistrzów” – czyli cyklu UCI World Tour, sprowadza do miasta najlepsze zespoły i zawodników świata, budząc ogromne zainteresowanie mediów i fanów dwóch kółek. Do 2016 roku stolica Małopolski była gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia rywalizacji. W 2014 roku na krakowskim Rynku przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka. W latach 2017-2019 kolarze inaugurowali zmagania w Krakowie, a od 2020 roku peleton ponownie finiszuje na Al. Focha przy Błoniach i tam ma też miejsce wielki finał imprezy. Tak będzie i w tym roku, a wcześniej kolarze znów pokonają trzy pięciokilometrowe rundy ulicami miasta.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku został podpisany list intencyjny pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Lang Teamem, dotyczący dalszej współpracy w latach 2024-2026.