blank

Klasyfikacja Energa Grupa ORLEN – tylko dla najszybszych!

Ta koszulka podczas każdej edycji Tour de Pologne budzi ogromne zainteresowanie. Tym razem nie będzie inaczej. Biała koszulka z logo Energa Grupa ORLEN to trofeum, które będzie nosił lider klasyfikacji sprinterów.

Energa Grupa ORLEN w 2024 roku będzie Sponsorem Oficjalnym: 81. Tour de Pologne UCI World Tour, Klasyfikacji Najlepszy Sprinter, a także Premii Najlepszy Polak.

blank

W kolarskim świecie często się mówi, że sprinterzy to osobna kategoria kolarzy. Potrafią pędzić ponad 70 km/h, ramię w ramię, prosto do mety, gdzie po przejechaniu ponad 100 kilometrów o zwycięstwie decydują często centymetry. Potrzeba wielkich umiejętności, potężnej siły i odwagi, żeby próbować. I każda zawodowa grupa ma w swoich szeregach takich kolarzy.

Nie inaczej będzie podczas 81. Tour de Pologne UCI World Tour. Obecność w tym prestiżowym cyklu gwarantuje, że na starcie pojawią się zawodnicy z absolutnie najlepszych ekip zawodowych na świecie. I wiele z nich przyśle do Polski uznane gwiazdy albo młodych kolarzy, którzy będą chcieli pokazać światu swoją moc.

– Nawet najnowsza historia naszego narodowego wyścigu to pokazuje. Holender Olav Kooij wygrał u nas ORLEN Wyścig Narodów, czyli imprezę dla kolarzy do 23 lat, a później wrócił już jako zawodowiec i triumfował w wyścigu cyklu UCI World Tour na polskiej ziemi. Zresztą już wszyscy wiedzą, że to znakomity kolarz. Teraz znowu może pojawić się ktoś tak mocny – mówi Czesław Lang.

Żeby uświadomić sobie, jacy kolarze wygrywali klasyfikację w przeszłości, warto wspomnieć choćby takie nazwiska, jak Michał Kwiatkowski, Peter Sagan czy Marcel Kittel. Tu nie ma przypadkowych triumfatorów, bo na taką koszulkę na koniec wyścigu, trzeba pracować dzień po dniu. Kto wie czy w najbliższej edycji o koszulkę Energa Grupa ORLEN nie powalczy Stanisław Aniołkowski, który przebojem wdarł się do czołówki sprinterów w peletonie.

Żeby wygrać cała klasyfikację, trzeba uzyskać jak największą liczbę punktów na trasie siedmiu etapów wyścigu. Te przyznawane są po zakończeniu każdego etapu w następujący sposób: 20-19-18-17-16-15-14-13-12-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 punkty dla pierwszych 20 zawodników na mecie.

Gdyby kolarze mieli równą liczbę punktów w klasyfikacji końcowej, o kolejności decyduje po pierwsze liczba etapowych zwycięstw, a później wyższe miejsce w klasyfikacji generalnej ORLEN.

blank