blank

Najważniejszy krok Tour de Pologne, czyli 20-lecie wejścia do UCI World Tour

W 2005 roku Czesław Lang wywalczył dla Tour de Pologne miejsce w nowej kolarskiej lidze, wtedy pod nazwą UCI Pro Tour. To cykl, który zmienił ten sport na zawsze. Tylko 12 krajów na świecie ma tu swoje miejsce. W tym Polska!

– Traktuję to jako najwyższy wyraz uznania dla naszej pracy. Dostaliśmy zaproszenie do kolarskiej Ligi Mistrzów, jako jedyny wyścig z Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy w tym samym miejscu co Tour de France czy Giro d’Italia. Z tą różnicą, że nasz wyścig trwa tydzień – powiedział Lang po wejściu do cyklu Pro Tour. 12 lat wcześniej przejął prawa do podupadającego wyścigu i krok po kroku odbudował jego prestiż. Ten krok był jednak najważniejszy.

Powstanie Pro Touru było wynikiem wielu sporów i dyskusji o przyszłości kolarskiego kalendarza. Zaangażowani w nie byli organizatorzy, zespoły i Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Do 2005 roku zrzeszone w jeden cykl były tylko wyścigi jednodniowe, a poza tym panował chaos. Drużyny wybierały sobie starty, organizatorzy wysyłali zaproszenia wedle uznania. Nikomu nie dawało to długofalowej stabilizacji, kluczowej w rozmowach ze sponsorami.

Pro Tour też nie był koncepcją idealną, dlatego przez kilka kolejnych lat ewoluował, przyjmując ostatecznie w 2011 roku nazwę UCI World Tour. Tam też rzecz jasna nie mogło zabraknąć Tour de Pologne. Jakie są podstawowe założenia cyklu i dlaczego jest tak ważny dla kolarstwa?

Czesław Lang nazywa go Ligą Mistrzów i przesady w tym nie ma. Licencję World Touru otrzymać może najwyżej 20 zespołów, które przestawią gwarancję budżetu na kilka lat do przodu. W zamian otrzymują miejsce (i obowiązek stawienia się) na starcie wszystkich wyścigów w kalendarzu, także trzech Wielkich Tourów.

To sytuacja, o której w biznesie mówimy win-win, bo wygrywają wszyscy. Organizatorzy mają pewność, że na starcie ich zawodów pojawią się najlepsze zespoły i duże nazwiska. Drużyny przestawiają potencjalnym sponsorom gwarancję obecności w transmisjach telewizyjnych przez cały sezon. A kolarze otrzymują za swoją pracę solidne wynagrodzenie, bo płaca minimalna w UCI World Tour to 42 tysiące euro rocznie. Choć największe gwiazdy zarabiają oczywiście w milionach.

blank

W kalendarzu UCI World Tour na 2024 rok mamy 35 wyścigów. Na liście jest:
– 20 wyścigów jednodniowych
– 12 wyścigów tygodniowych (trwają od 5 do 8 dni), w tym Tour de Pologne
– 3 wyścigi trzytygodniowe, tzw. Wielkie Toury

Choć peleton kolarskiej Ligi Mistrzów ściga się aż na 4 kontynentach (Europa, Azja, Ameryka Północna, Australia), to Polska jest wśród zaledwie 12 krajów z miejscem w kalendarzu! Na Starym Kontynencie tym przywilejem oprócz nas cieszą się tylko: Francja, Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia, Szwajcaria i Niemcy. Iście elitarne grono.

Gwiazd w ciągu 20 lat na polskich szosach oglądaliśmy dzięki przynależności do UCI World Tour wiele. To u nas zaczynały się kariery wielkich sprinterów, takich jak Marcel Kittel, John Degenkolb, Andre Greipel. To w Polsce pierwsze ważne zwycięstwa odnosił Peter Sagan, to na Orlinku zwyciężał młody Alberto Contador. To w krakowskiej czasówce ścigali się Bradley Wiggins z Fabianem Cancellarą. Wymieniać kolejne znane nazwiska można bardzo długo, kończąc na Michale Kwiatkowskim i Rafale Majce, którzy zwycięstwami w Tour de Pologne spełniali dziecięce marzenia.

blank

Rosnąca ranga sprawiła, że nasz narodowy wyścig jest oglądany przez kibiców na całym świecie, stając się świetną promocją Polski. Sygnał produkowany przez Telewizję Polską trafiał do widzów Eurosportu, a w ostatnich latach był również dystrybuowany przez międzynarodowego pośrednika – firmę Infront. W ciągu 20 lat nie do poznania zmienił się też sposób pokazywania wyścigu. Od relacji tylko z ostatnich kilkudziesięciu kilometrów każdego odcinka, po transmisje z całych etapów, od startu do mety.

Pozycja Tour de Pologne w strukturze kolarskiej Ligi Mistrzów jest od dwóch dekad niezagrożona. Każdy z wyścigów jest bardzo skrupulatnie oceniany przez obserwatorów UCI. Punkty dostaje się za bezpieczeństwo na trasie, transmisje telewizyjne, jakość hoteli i dziesiątki najdrobniejszych detali. Tour de Pologne regularnie plasuje się w górnej części tabeli.

Tour de Pologne UCI World Tour w 2025 roku odbędzie się w dniach od 4 do 10 sierpnia.