blank

Kudowa-Zdrój, Prudnik i Katowice również w programie 81. Tour de Pologne!

Środkowa część 81. Tour de Pologne będzie szansą dla najszybszych zawodników w peletonie na walkę o zwycięstwo. Czwarty etap, ku pamięci Stanisława Szozdy, zostanie poprowadzony z Kudowy-Zdroju do Prudnika i będzie sprzyjał sprinterom. Dzień później zawodników czeka trudniejsza przeprawa po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd – meta i start piątego etapu zostaną ulokowane w Katowicach.

Pierwsze trzy etapy tegorocznej, 81. edycji Tour de Pologne w całości zostaną rozegrane na Dolnym Śląsku. Warto przypomnieć, że pierwszego dnia kolarze będą ścigali się na trasie z Wrocławia do Karpacza. Nazajutrz pokonają kilkunastokilometrową czasówkę z Mysłakowic na podjazd Orlinek w Karpaczu. Trzeci etap również będzie wymagający i poprowadzi po trudnej trasie z Wałbrzycha do Dusznik-Zdroju.

Czwartego dnia ścigania peleton opuści województwo dolnośląskie. Start nastąpi w malowniczej Kudowie-Zdrój, skąd wyścig skieruje się w stronę Prudnika – miasta, w którym urodził się wybitny polski kolarz, Stanisław Szozda. W swojej karierze zdobył on dwa srebrne medale olimpijskie, pięć razy stał na podium Mistrzostw Świata, a także wygrywał Wyścig Pokoju oraz Tour de Pologne.

O wygraną w mieście Stanisława Szozdy powinni powalczyć sprinterzy – będzie to pierwsza szansa dla najszybszych zawodników w peletonie w 81. Tour de Pologne.

– Czwarty etap będzie zadedykowany wspaniałemu kolarzowi i mojemu serdecznemu przyjacielowi Stasiowi Szoździe, ponieważ będziemy finiszowali w Prudniku, w którym się urodził i mieszkał. Ruszamy z Kudowy-Zdroju, ponad 200 kilometrów – myślę, że będzie to etap bardziej sprinterski i cały peleton dojedzie razem – opowiadał Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Nazajutrz zawodnicy odwiedzą Katowice, będące stałym punktem na trasie Tour de Pologne. W ubiegłym roku indywidualną jazdę na czas wygrał tu Włoch Mattia Cattaneo, a wcześniej po zwycięstwa sięgali między innymi Remi Cavagna, Fabio Jakobsen czy Pascal Ackermann. Piąty etap 81. Tour de Pologne wystartuje i zakończy się w stolicy województwa śląskiego, a jego lwia część poprowadzi po „Szlaku Orlich Gniazd”. Wyścig Tour de Pologne to również promocja polskich regionów, a ten ma wiele do zaoferowania. Po drodze zawodnicy przejadą między innymi przez Mysłowice, Jaworzno, Rabsztyn, Pieskową Skałę czy Ojców. Tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są pagórkowate i taki będzie też charakter tego odcinka.

– Piąty etap rozpocznie się i zakończy w Katowicach, ale też będzie to etap wyjątkowy. Pojedziemy “Szlakiem Orlich Gniazd” – przejedziemy przez Mysłowice, Jaworzno, będziemy chcieli zaprezentować widzom i kolarzom Jurę Krakowsko-Częstochowską. Nie będzie to łatwy etap, ponieważ różnica przewyższeń wyniesie około 1500 metrów. Pod względem walorów turystycznych będzie to piękny etap, podobnie jak te na Dolnym Śląsku – przyznał Czesław Lang, podkreślając urok Jury Krakowsko-Częstochowskiej i wybudowanych na niej zamków, słynnych „Orlich Gniazd”.