PODSUMOWANIE MAŁOPOLSKICH ETAPÓW 75. TOUR DE POLOGNE

We wtorek w Krakowie podsumowano małopolskie etapy 75. Tour de Pologne UCI World Tour. “Zawsze czujemy się tu jak w domu” – mówił na konferencji prasowej dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

 

Kraków dla Tour de Pologne zawsze był miejscem szczególnym. I tak jak nikt w kolarskim świecie nie wyobraża sobie Tour de France bez Paryża, tak dla kibiców i całej społeczności związanej z kolarstwem oczywistym wydaje się fakt, że uczestnicy największej sportowej imprezy w Polsce znów, rok w rok, pojawiają się w jej dawnej stolicy. We wtorek w tym pięknym mieście dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang podziękował prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. W konferencji wzięli udział również dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oraz prezes zarządu Lang Team Adam Siluta.

 

– Obecność w Krakowie to dla Tour de Pologne wielkie wyróżnienie i przyjemność. Czy rywalizacja się tu kończy, czy – jak w tym roku – zaczyna, zawsze czujemy się w tym miejscu jak w domu. Wynika to zapewne z faktu, że ten wyścig i to miasto mają niezwykle silny wspólny mianownik – to śmiałe patrzenie w przyszłość i ogromna chęć rozwoju,wyrastające z bogatej historii i poszanowania tradycji – mówił Czesław Lang, który przekazał prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu specjalny plakat 75. Tour de Pologne z dedykacją. Z kolei Pan Prezydent podziękował za promocję miasta na całym świecie i zapewnił, że współpraca potrwa jeszcze wiele lat.

 

W tym w Krakowie rozpoczął się szczególny wyścig. 75. edycja naszego narodowego wyścigu odbyła się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2018 roku mija także 90 lat od pierwszej edycji wyścigu i 25 lat organizowania go przez Lang Team. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Pentagon Reaserch łączna wartość ekspozycji miasta w mediach była warta ponad 9,3 miliona złotych, a relacje w TVP oraz w kanałach Eurosportu trwały ponad 7 godzin i 40 minut. Sama nazwa miasta pojawiła się mediach blisko 11 tysięcy razy. W Krakowie, tak jak w innych miastach mety, stanęło też dostępne dla wszystkich pierwsze na świecie mobilne muzeum Tour de Pologne, które odwiedziło już dziesiątki tysięcy osób.

 

– Bardzo serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu za pomoc w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia. Obecność Krakowa na mapie znacznie podniosła jego rangę, a sprawna współpraca przyniosła fantastyczne efekty i dla miasta, i dla wyścigu. Cieszymy się, że możemy im pokazać takie miejsca jak Kraków – otwarte, gościnne, dynamiczne, po prostu piękne – mówił Czesław Lang. Wicemistrz olimpijski z Moskwy podkreślił także, że Kraków zawsze był ważną częścią wyścigu, bo już w 1928 roku trafił na mapę imprezy. Wtedy czwarty etap wygrał Feliks Więcek, a dzień później wyruszył jako lider zmagań. Podobnie było w sierpniu tego roku, gdy wspaniałe wspomnienia wywiózł z Krakowa startujący do wielkiej kariery zwycięzca pierwszego etapu Niemiec Pascal Ackermann. A wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejne rozdziały tej pięknej historii.