blank

PRZEMYSŁAW NIEMIEC ROZPOCZYNA WSPÓŁPRACĘ Z LANG TEAM

Minęło zaledwie kilka miesięcy od zakończenia kariery Przemysława Niemca, a polscy kibice znów będą mieli okazję zobaczyć go w kolarskim peletonie. Tym razem jednak pierwszy polski zwycięzca etapu Vuelta a Espana nie będzie się ścigał. Dołącza do ekipy Czesława Langa i będzie współpracował przy organizacji Tour de Pologne UCI World Tour.

„Jestem bardzo podekscytowany nową przygodą i wyzwaniem. Tour de Pologne zawsze odgrywał w moim życiu ważną rolę. Kiedy byłem dzieckiem oglądałem wyścig przy drodze, kibicowałem kolarzom i marzyłem o tym, by zostać jednym z nich. Potem to marzenie się spełniło, a moja kariera przyniosła mi dużo radości i satysfakcji. Jednak zawsze pojawia się moment, w którym wiesz, że trzeba powiedzieć stop. W Tour de Pologne startowałem dwanaście razy, po raz pierwszy w 2002 roku. Jak można nie kochać wyścigu, który odbywa się w twojej ojczyźnie? Mam tyle wspaniałych wspomnień z nim związanych. W 2004 roku zająłem trzecie miejsce na czasówce w Karpaczu i zdobyłem koszulkę najlepszego górala. Dziesięć lat później wspiąłem się na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2018 roku ścigałem się po raz ostatni, a na czwartym etapie miałem zaszczyt przejechać przez Wilamowice, blisko miejsca, w którym mieszkam. Zatrzymałem się na chwilę aby przywitać się z żoną i dziećmi, a także kibicami. Zawsze podziwiałem Czesława Langa nie tylko za jego kolarskie sukcesy, ale także za to, co zrobił dla Tour de Pologne i polskiego kolarstwa” – powiedział Przemysław Niemiec.

Przemysław Niemiec urodził się w 1980 roku w Oświęcimiu startował w zawodowym peletonie przez siedemnaście lat. Zawsze był bardzo cenionym kolarzem przez liderów drużyn, a kiedy tylko miał okazję, walczył o indywidualne sukcesy. Z powodzeniem, o czym świadczy szesnaście zwycięstw – w tym największy powód do chwały, czyli wygrany etap Vuelta a Espana w 2014 roku w Lagos de Covadonga. W 2009 roku było Route du Sud, w 2005 roku Tour de Slovenia. Do tego dochodzi piąte miejsce w Giro di Lombardia w 2011 roku i szóste w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia w 2013 roku. Większość zawodowej kariery Niemiec spędził w uznanych grupach: Amore&Vita, Miche, Lampre oraz UAE Team Emirates.

„Z Przemysławem Niemcem łączy nas specjalna relacja oparta na przyjaźni i wzajemnym szacunku, tak samo jak z Michałem Kwiatkowskim, Rafałem Majką, Maciejem Bodnarem, Tomaszem Marczyńskim i innymi czołowymi polskimi kolarzami. Wspaniała kariera Niemca może być przykładem dla młodych ludzi. Przyczynił się on w znaczącym stopniu do rozwoju polskiego kolarstwa i jestem przekonany, że jego doświadczenie i pasja będą pomocne w rozwoju Tour de Pologne. Jeśli chodzi o organizację trasy, przebieg wyścigu, bezpieczeństwo zawodów, zarządzanie logistyką, wiedza byłego zawodowego kolarza, który dopiero co zakończył karierę, będzie bardzo przydatna” – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.