blank

Dyrektorzy trzech Wielkich Tourów na kongresie AIOCC w Polsce

22 listopada w Krakowie odbędzie się Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizatorów Wyścigów Kolarskich (AIOCC). Dyrektorzy największych wyścigów z całego świata, w tym trzech Wielkich Tourów – Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a Espana, po raz pierwszy spotkają się w Polsce.

AIOCC to największe stowarzyszenie organizatorów wyścigów kolarskich, mające ogromny wpływ na zmiany w kolarstwie. Obecnie zrzesza ono 124 członków, a Przewodniczącym jest Christian Prudhomme, dyrektor Tour de France. Dyrektorzy wyścigów co roku spotykają się, aby porozmawiać o najważniejszych kwestiach dotyczących rozwoju kolarstwa, a więc bezpieczeństwie, walce z dopingiem, promocji dyscypliny, rozwijaniu się kolarstwa kobiecego, kwestiach technologicznych, regulaminowych oraz kalendarzu UCI World Tour.

W tym roku kongres AIOCC po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Uroczyste otwarcie nastąpi w czwartkowy wieczór podczas oficjalnego bankietu w Kopalni Soli „Wieliczka”, od wielu lat związanej z Tour de Pologne. Obrady będą miały miejsce w piątek w  Krakowie, mieście szczególnie bliskim polskiemu narodowemu wyścigowi. Od lat Tour de Pologne rozpoczyna się lub kończy właśnie w Krakowie.

„Bardzo się cieszę, że mamy możliwość organizacji kongresu AIOCC w Polsce, w Krakowie. To dla nas ogromne wyróżnienie i nobilitacja. Cykliczne spotkania są niezwykle ważne, nie tylko pod kątem promocji kolarstwa i rozwoju samych wyścigów. To jednocześnie szansa spotkania i wymiany doświadczeń z najważniejszymi osobami w światowym kalendarzu UCI World Tour” – powiedziała Agata Lang, Zastępca Dyrektora Generalnego Lang Team, Wiceprezydent Europejskiej Unii Kolarskiej.

Agata Lang oraz Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne, będą gospodarzami kongresu, a wśród jego gości znajdą się między innymi Christian Prudhomme, Przewodniczący AIOCC i Dyrektor Tour de France, Mauro Vegni, Dyrektor Giro d’Italia, Javier Guillen, Dyrektor Vuelta a Espana.