blank

Historyczny kongres AIOCC w Krakowie

Ponad stu gości z całego świata wzięło udział w Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizatorów Wyścigów Kolarskich  (AIOCC), który po raz pierwszy w historii odbył się w Polsce. Podczas spotkania w Krakowie dyrektorzy najważniejszych imprez kolarskich rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie wyścigów, ich promocji i rozwoju dyscypliny.

Kongres AIOCC uroczyście otworzył Przewodniczący Stowarzyszenia, a zarazem Dyrektor Tour de France Christian Prudhomme. Podczas oficjalnego bankietu w Kopalni Soli „Wieliczka” chwalił polski narodowy wyścig za jego poziom sportowy i organizacyjny. – Chciałbym bardzo podziękować organizatorom kongresu za ciepłe powitanie. Polska to kraj o ogromnych kolarskich tradycjach. Doskonale pamiętam, kiedy jako mały chłopiec emocjonowałem się rywalizacją Ryszarda Szurkowskiego z Eddym Merckxem podczas wyścigu Paryż – Nicea w 1974 roku. W 1980 roku Czesław Lang sięgnął po srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie, a później tworzył z Lechem Piaseckim niezapomniany duet w zawodowym peletonie. Dziś Polska może się szczycić Michałem Kwiatkowskim i Rafałem Majką, którzy pośród wielu sukcesów, mają także na koncie zwycięstwo w Tour de Pologne – powiedział Christian Prudhomme.

Goście, wśród których byli także między innymi Mauro Vegni, Dyrektor Giro d’Italia, Javier Guillen, Dyrektor Vuelta a Espana oraz Charly Mottet, Sekretarz Generalny AIOCC mieli okazję zwiedzić Kopalnię Soli „Wieliczka”.  – Nasi goście byli pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Kopalnia Soli „Wieliczka” od lat jest partnerem Tour de Pologne i cieszę się, że mogliśmy wspólnie spotkać się w tak przepięknej scenerii. To dla nas bardzo ważne, bo organizacja kongresu AIOCC jest wydarzeniem niezwykle prestiżowym. A obok wielu dyskusji, rozmów i wymiany doświadczeń jest także okazją do pokazania dyrektorom wyścigów piękna naszego kraju. Dlatego odwiedziliśmy Wieliczkę, a później pokazaliśmy cudowny Kraków, który przecież jest dla Tour de Pologne tym, czym Paryż dla Tour de France – powiedział Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

Czesław Lang oraz Agata Lang, Zastępca Dyrektora Generalnego Lang Team i Wiceprezydent Europejskiej Unii Kolarskiej byli gospodarzami piątkowego kongresu, który odbył się w Krakowie. Jednym z głównych tematów spotkania była kwestia bezpieczeństwa kolarzy. – Bezpieczeństwo kolarzy zawsze powinno być na pierwszym miejscu, a organizatorzy wyścigów muszą dokładać wszelkich starań, aby zabezpieczenie imprez było na najwyższym poziomie. Wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, bo wśród organizatorów wyścigów jest wielu byłych kolarzy. Podczas kongresu rozmawialiśmy również o tym, jak dużo pracy trzeba wykonać, aby to bezpieczeństwo zapewnić. Wyścigi są rozgrywane w otwartym terenie, na drogach, a nie w halach, czy na stadionach. Myślimy o kampanii, która pokaże wszystkie aspekty organizacji profesjonalnego wyścigu kolarskiego – powiedziała Agata Lang.