blank

Specjalne wyróżnienie dla Czesława Langa na gali „Forbes” i Pentagon Research

Czesław Lang otrzymał specjalne wyróżnienie – statuetkę Ambasadora Dobrych Praktyk w Sporcie podczas gali podsumowującej ranking 50 Najbardziej Wpływowych Osób w Polskim Sporcie magazynu „Forbes” i firmy badawczej Pentagon Research. Dyrektor Generalny Tour de Pologne zajął w tym rankingu wysokie, piąte miejsce.

Czesław Lang od samego początku istnienia rankingu znajduje się w ścisłej czołówce. Tym razem, podobnie jak w 2018 roku, zajął piątą pozycję. Zwyciężył, czwarty raz z rzędu, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Drugie miejsce zajął Dyrektor – Koordynator w Polskim Związku Narciarskim Adam Małysz, trzecie napastnik Reprezentacji Polski i Bayernu Monachium Robert Lewandowski, a czwarte były Minister Sportu i Turystyki, a od nowego roku Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka.

Tworzony przez redakcję „Forbesa” i firmę badawczą Pentagon Research ranking to coroczne zestawienie ludzi najsilniej oddziałujących na polski sport –  sportowców, trenerów, działaczy, biznesmenów inwestujących w sport, sponsorów czy dziennikarzy. Twórcy rankingu biorą pod uwagę wiele aspektów, między innymi kto najbardziej przyczynia się do osiągania sukcesów sportowych, kto skutecznie promuje zdrowy styl życia czy kto decyduje o funkcjonowaniu i finansowaniu organizacji sportowych.

W tym roku uroczysta gala połączona była z debatą transmitowaną przez TVP Sport. W dyskusji o polskim sporcie, współpracy biznesu ze sportem oraz wspieraniu sportu amatorskiego wzięli udział Czesław Lang, Zbigniew Boniek, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski i wiceprezes Grupy LOTOS Jarosław Wittstock.

Podczas gali zostały także wręczone, po raz pierwszy, statuetki Ambasadorów Dobrych Praktyk w Sporcie – wyróżnienia przyznawane ludziom, którzy w sposób szczególny – często bezinteresownie – wspierają polski sport. Jedną z nich, za zmianę oblicza polskiego kolarstwa i walkę o zdrowie Polaków otrzymał Czesław Lang.

Bardzo serdecznie dziękuję za to wspaniałe wyróżnienie. Odbieram je osobiście, ale traktuję jako nagrodę dla całego zespołu, z którym od 1993 roku organizujemy Tour de Pologne. Na przestrzeni lat nasz narodowy wyścig zmienił się niemal nie do poznania. Dziś to największa cyklicznie organizowana sportowa impreza w Polsce i największy kolarski wyścig w tej części Europy. Nie zmieniło się jedno – pasja, która nam towarzyszy od samego początku. To zresztą element, który cechuje wszystkie osoby znajdujące się w rankingu najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu. Jestem zaszczycony, że po raz kolejny znalazłem się w jego czołówce – powiedział Czesław Lang.

Wyróżnienie Ambasadora Dobrych Praktyk w Sporcie otrzymał także Mateusz Widłak, założyciel i prezes Amp Futbol Polska.