blank

Tour de Pologne wspiera Filipka

Obok takich sytuacji nie można przejść obojętnie – mówi dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang, który wspiera „Wyścig Po Życie” dla ciężko chorego Filipka.

Zdrowie jest najważniejsze, jesteśmy z Filipkiem i jego najbliższymi całym sercem i wspieramy jego zbiórkę jako organizator Tour de Pologne. Ale nie tylko my, bo wiem, że robi to środowisko kolarskie. Dostałem wiadomość od brata Mirka, że w środę o piątej rano ruszyli na pierwszy etap w kierunku do Gdańska, pokonają pierwszych 220 kilometrów – mówi wicemistrz olimpijski z Moskwy. Wyścig Po Życie to jazda na trasie Bielsko-Biała – Gdańsk, Gdańsk – Bielsko-Biała. 1300 kilometrów, sześć dni i dwie osoby na rowerach. Zrobią wszystko, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o chorym Filipku i zbiórce, która może uratować jego życie.

Kilka tygodni temu mieszkańcy Pszczyny mobilizowali się, aby największa zbiórka publiczna w historii zakończyła się sukcesem. Cała Polska zbierała środki na terapię genową dla chorego na SMA, rdzeniowy zanik mięśni Maciusia Cieślika. Dwa miesiące przed jej zakończeniem, miastem wstrząsnęła wiadomość o tym, że na terenie gminy mieszka 3-miesięczny Filipek Cholewa, u którego również zdiagnozowano tą rzadką chorobę. Pszczyna jest jedyną gminą w Polsce, gdzie równocześnie prowadzono zbiórki z określonym celem ponad 9 mln zł. Tyle kosztuje „najdroższy lek świata” – Zolgensma.

Mały, obecnie 6-miesięczny Filipek ma duże problemy z oddychaniem. Większość dnia spędza podpięty do respiratora. SMA (rdzeniowy zanik mięśni) to ciężka choroba, w której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni.

Weronika i Adam – rodzice małego Filipka nie czekali długo. W październiku, czterdzieści osiem godzin od usłyszenia diagnozy rozpoczęli zbiórkę na terapię genową dla swojego synka. Obecnie na koncie maluszka jest ponad 4 mln zł. Rodzice wiedzą, że nie będzie łatwo. Bez sztabu ludzi nie będą w stanie zebrać tak astronomicznej kwoty.

Wszystkie informacje na temat zbiórki i wyścigu tutaj:

raceforlife.pl