Trofeum Tour de Pologne autorstwa włoskiego artysty Mirko Demattè

Trofeum Tour de Pologne autorstwa włoskiego artysty

Zwycięzca tegorocznego Tour de Pologne zostanie nagrodzony rzeźbą autorstwa Mirko Demattè. Włoski artysta współpracuje z organizatorami wyścigu od kilku lat.

Trofeum swoim wyglądem przypomina statuetki wręczane zwycięzcom wyścigu w poprzednich latach, jednak tym razem wykonano je z innego materiału. Podstawa rzeźby odwzorowuje zarys granic Polski, a jej oryginalny kształt — nawiązuje do asfaltowych, krętych szos, którymi ścigają się kolarze; pnąca się w górę serpentyna to metafora dążenia do celu — mety i zwycięstwa.

Podstawa została wykonana z czarnego porfiru z okolic Trydentu, specjalnie wyselekcjonowanej magmowej skały. „Kręty kształt rzeźby stanowi już tradycję, jeśli chodzi o to trofeum” — mówi Mirko Demattè, autor dzieła. „Z myślą o minionych, bardzo trudnych dla wszystkich miesiącach, sięgnąłem po czarny materiał podstawy rzeźby. Jednocześnie, jeżeli wpatrujemy się w ciemność, to z nadzieją na osiągnięcie celu, co z kolei znakomicie moim zdaniem koresponduje z rywalizacją kolarską, okupioną cierpieniem i wysiłkiem, lecz zwieńczoną sukcesem” — dodaje włoski artysta.

Poza pracą wręczaną głównemu zwycięzcy wyścigu, artysta przygotował rzeźbę w całości w bieli, poświęconą pamięci belgijskiego kolarza Bjorga Lamrechta — ta nagroda trafi w ręce lidera klasyfikacji młodzieżowej. Z kolei mniejsza rzeźba, pod względem kształtu identyczna z nagrodą główną, zostanie przyznana zwycięzcy Tour de Pologne Junior, zaplanowanego na 11, 13, 14 i 15 sierpnia.

Rzeźba w całości w bieli, poświęcona pamięci belgijskiego kolarza Bjorga Lamrechta — ta nagroda trafi w ręce lidera klasyfikacji młodzieżowej

Mniejsza rzeźba, pod względem kształtu identyczna z nagrodą główną, zostanie przyznana zwycięzcy Tour de Pologne Junior

Mirko Demattè jest włoskim artystą eksperymentalnym, inspirującym się pracami takich autorów jak Burri, Pollock i Fontana. W swojej pracy sięga po różnorodne materiały — zarówno papier, drewno czy metale. Po latach spędzonych w USA, osiadł na stałe we Włoszech, wybierając za pracownię XVI-wieczną willę. Prace wystawiał między innymi na Biennale w Wenecji, Made Expo w Mediolanie, MART w Rovereto, a także w hali wystawienniczej UBS Bank w Lugano. W ostatnich latach dzieła Demattè prezentowane były także na wystawach w Polsce.