blank

DZIEŃ DOBRY Z TOUR DE POLOGNE! #2

ZAMOŚĆ – PRZEMYŚL (201 KM)

Relacja live z II etapu / Transmisja live z II etapu

Trasa drugiego, liczącego 201 kilometrów etapu łączy piękny, renesansowy Zamość i Przemyśl – ważny ośrodek strategiczny, gospodarczy i handlowy. Profil ma pofałdowany charakter oraz bardzo nieprzewidywalną, drugą część. Kolarze w końcówce pokonają trzy wymagające podjazdy, w tym jeden – prowadzący na metę, a łączna suma przewyższeń wyniesie 1800 metrów.

Losy etapu rozstrzygną się na ostatnich metrach, a konkretnie – wspinaczce, podczas której nachylenie sięgać będzie nawet 15%.

Premie lotne LOTTO: 

  • Krasnobród (km 21,2)
  • Józefów (km 37,3)

Premie górskie PZU: 

– Wólka Husińska (kat GP III – km 25,9)

– Kalwaria Pacławska (GP II – km 171,3)

– Griszowa (GP III – km 177,3)

Czesław Lang o 2. Etapie: „Zamość to perła renesansu zbudowana przez polskiego szlachcica, który mieszkał w Padwie i wrócił do Polski z kilkoma włoskimi architektami. Z kolei Przemyśl to historyczna twierdza, która zatrzymała armię rosyjską. Tu również trafimy na wspaniałą, zabytkową zabudowę. Ten etap zakończony zostanie ponad dwukilometrowym odcinkiem, który dla zawodników będzie prawdziwym testem umiejętności”

Interesujące miejsca

Stare Miasto w Zamościu – Centrum Dziedzictwa UNESCO

Wzorowany na włoskich koncepcjach „miasta idealnego” i zbudowany przez pochodzącego z Padwy architekta, Bernando Morando Zamość jest doskonałym przykładem renesansowego miasta końca XVI wieku. Położony na szlaku handlowym, łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym, zachował swój pierwotny układ i fortyfikacje oraz dużą liczbę budynków łączących włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. W 1994 roku to historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznane za „unikalny przykład renesansowego miasta w Europie Środkowej”.

Zamek Krasiczyn

Późnorenesansowy „zamek” w Krasiczynie – kilkanaście kilometrów od Przemyśla – został zbudowany w latach 1592-1618 przez włoskiego architekta Galeazzo Appiani dla zamożnej rodziny Krasickich. Jego bielone ściany, wieże i przestronny, arkadowy dziedziniec robią niezwykłe wrażenie. Zamek posiada dwa skrzydła mieszkalne, a także efektowne cztery narożne wieże, noszące nazwy Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Ściany pokrywają dekoracje, przedstawiające królów polskich, sceny biblijne i myśliwskie. Ogród, który otacza zamek, to prawdziwa perła: z małymi wysepkami znajdującymi się w południowym parku, starymi i rzadkimi gatunkami drzew i różnymi gatunkami ptaków. To miejsce zapewni każdemu odwiedzającemu prawdziwie magiczne przeżycia.

blank
blank