blank

Dzień Dobry – Tour de Pologne #5

CHOCHOŁÓW, GMINA CZARNY DUNAJEC – BIELSKO-BIAŁA (173 KM)

Relacja live z V etapu / Transmisja live z V etapu

Zdaniem wielu, to właśnie piąty etap tegorocznej edycji Tour de Pologne będzie tym najbardziej wymagającym. Kolarze zmierzą się ze 172-kilometrowym odcinkiem z Chochołowa do położonego u podnóża Beskidów Bielska-Białej. Na trasie znajdzie się sporo podjazdów o nachyleniu średnim 6-7%, zaś zawodnicy będą finiszować na dobrze znanej, lekko wznoszącej się prostej. Walka o wygraną powinna toczyć się do ostatniego metra.

Premie na etapie:

Premia lotna LOTTO: Gmina Andrychów (113,5 km)

Premie górskie PZU: Przełęcz Krowiarki (51,5 km, I kat.), Kocierz (107,5 km, I kat.), Przełęcz Przegibek im. Joachima Halupczoka (133,1, I kat.), 

Czesław Lang o 4. Etapie:

Trasę etapu z Chochołowa do Bielska-Białej charakteryzuje techniczny i wymagający finisz, który w przeszłości wygrywali m.in. Michał Kwiatkowski i Richard Carapaz. Zobaczymy, kto tym razem wykaże się na tyle dużymi umiejętnościami, by wygrać ten górski odcinek.

Interesujące miejsca

Chochołowskie Termy

Największy tego typu kompleks basenów w Polsce. Obiekt oferuje prawie 3000 metrów kwadratowych powierzchni lustra wody oraz 30 niecek basenowych, w których odwiedzający mogą zrelaksować się i zregenerować ciało i umysł. Oprócz basenów i jacuzzi z wodą termalną, znajduje się tu specjalna strefa z wodą siarczkową i solankową. Termy to także saunarium z wyjątkową ofertą SPA oraz centrum sportowe.

Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek z widokiem na Bielsko-Białą wzniesiony został w XIV wieku przez Piastów cieszyńskich. Legenda głosi, że w miejscu, w którym obecnie stoi, znajdowała się osada bandytów, atakujących podróżujących w pobliżu kupców. Kazimierz, książę opolski, zdobył tę twierdzę, budując tu pałacyk myśliwski, z czasem przekształcony w wielki zamek.

Dziś swoją główną siedzibę ma tu Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, które wśród swoich ekspozycji prezentuje archeologię i historię oraz kulturę ludową miasta i okolic.

blank
blank