blank

DZIEŃ DOBRY Z TOUR DE POLOGNE! #03

SANOK – RZESZÓW (226 KM)

Relacja live z III etapu / Transmisja live z III etapu

Trzeci etap, liczący 226 km, ruszy z Sanoka – XIV-wiecznego miasta położonego w historycznym regionie Galicji. W pierwszej części profil trasy jest mocno pofałdowany, z licznymi podjazdami i zjazdami. Przed dojazdem do Rzeszowa teren staje się jednak łatwiejszy, a sprinterzy mogą szykować się do walki o zwycięstwo na ulicach miasta. 

Rzeszów łączy nowoczesność z atrakcyjnym, historycznym centrum. Jego chlibą jest jedna z najlepszych politechnik, szkoląca wybitnych informatyków i pilotów.

Czesław Lang o 2. Etapie: „Trzeci etap 78. Tour de Pologne to okazja dla sprinterów, aby wykazać się swoimi szczególnymi umiejętnościami. Nim przystąpią do rywalizacji, kolarze przejadą przez Bieszczady, gwarantujące nie tylko niespodziewane zwroty akcji, ale i przepiękne krajobrazy”

Premie lotne LOTTO  (3) :   Ustrzyki Dolne (km 47.9), Kańczuga (km 180), Łańcut (km 196,8)

Premie górskie PZU (3):  Hotel Arłamów (kat. II – km 79.6), Gruszkowa (kat. III – km 93.8), Kalwaria Pacławska (kat. II – km 110.7)

Meta: Rzeszów (runda 5,9 km)

Interesujące miejsca

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

To muzeum jest największym w Polsce skansenem tradycyjnej architektury. Znajduje się w nim około 120 zabytkowych obiektów, a turyści mogą odbyć fascynującą podróż do czasów kultur nomadycznych grup słowiańskich, Bojków i Łemków. Wśród głównych atrakcji są cztery drewniane kościoły, synagoga z początku XVIII wieku, karczma, szkoła, a nawet remiza strażacka. Wnętrza wielu chałup są umeblowane i udekorowane jak dawniej, w niektórych budynkach mieszczą się wystawy; jedna z nich zawiera kolekcję 200 ikon.

Zamek Lubomirskich

Położony w historycznym centrum miasta zamek został zbudowany pod koniec XVI wieku przez ówczesnego właściciela miasta — Mikołaja Spytka Ligęzę. W drugiej połowie XVII wieku Lubomirscy rozbudowali zamek i wzmocnili kamiennym murem. Budowla ma czworoboczną konstrukcję z dziedzińcem pośrodku i wysoką wieżą przy zachodniej bramie, otoczoną czworoboczną fortyfikacją bastionową. W latach 1985 – 1993 budynek zamku został gruntownie odrestaurowany i obecnie mieści Sąd Rejonowy, ale też gości imprezy artystyczne i plenerowe.

blank
blank