blank

Etap 2 – DZIEŃ DOBRY – Tour de Pologne 2022

Drugi etap w całości odbędzie się na Lubelszczyźnie. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą, aż trzy Premie Lotne LOTTO. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim, Powiecie Tomaszowskim i ostatnia w Szczebrzeszynie, Powiecie Zamojskim. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie Premie Górskie PZU IV kat. Podjazd w Michalowie-Kolonii i zaraz po niej kolejna wspinaczka po Premię Górską PZU IV kat. w Sabaudii. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą musieli pokonać blisko 9 kilometrową rundę wokół „perły renesansu”.

Sprawdź transmisję live TVP
Sprawdź naszą relację live

CHEŁM – ZAMOŚĆ / 205,6 KM

blank

Interesujące miejsca na trasie

Wieża w Stołpiu

Wieża ta w okolicach Chełma uważana jest za najstarszy zabytek architektury romańskiej we wschodniej Polsce, a przez swoje nawiązanie do kultury bizantyjskiej jest budowlą wyjątkową. Oprócz militarno-obronnego charakteru budowli, nowsze źródła podają, że mogła to być wieża klasztorna, w której mieszkała wielka księżna, żona Romana Halickiego, po śmierci męża w bitwie pod Zawichostem w 1205 roku. Przypuszcza się, że mogła ona pochodzić z Bizancjum, gdzie podobne wieże wznoszono jako prywatne kaplice dla członków elity arystokratycznej.

Stare Miasto w Zamościu – centrum dziedzictwa UNESCO

Zamość nosi miano “miasta idealnego” i zaprojektowany został przez architekta Bernando Morando, pochodzącego z Padwy, Zamość jest doskonałym przykładem późno-16-wiecznego miasta renesansowego. Położony na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym, zachował swój oryginalny układ i fortyfikacje oraz dużą liczbę budynków, które łączą włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. W 1994 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uznane za “unikalny przykład renesansowego miasta w Europie Środkowej”.

 

blank