blank

Lang Team przygotowuje się do wielkiego roku świętowania z Tour de Pologne

95. urodziny wyścigu to tylko jeden z wielu powodów do świętowania w sezonie 2023.

Jedno z najbardziej popularnych i prestiżowych wydarzeń w kraju, Tour de Pologne, w 2023 roku kończy 95 lat. Dodatkowo Lang Team, w swoim 30. roku organizacji wyścigów kolarskich przygotowuje się do świętowania 80. edycji pełnej jubileuszy. Będzie to wyjątkowa podróż przez historię, która ma na celu przywołanie sportowego ducha wyścigu z niemal 100-letnią tradycją.

Aby opowiedzieć długą i cieszącą się dużą popularnością opowieść o Tour de Pologne, musielibyśmy cofnąć się do roku 1928, kiedy to wyścig nosił nazwę “Kolarski Bieg Dookoła Polski”. Było to wspaniałe wydarzenie wzbudzające dużo emocji wśród ludności, która dotychczas nie doświadczyła tak ważnych zawodów. 7 września tego roku 71 kolarzy wyruszyło z Warszawy na 1491-kilometrowy wyścig przez Lwów, Poznań i Kraków. 10-dniowe zmagania wygrał Feliks Więcek, który przekroczył linię mety godzinę i dziesięć minut przed kolejnym zawodnikiem. W okresie międzywojennym Tour de Pologne stał się bardzo popularnym wyścigiem, który przyniósł sławę kilku polskim kolarzom, m.in. dwukrotnemu zwycięzcy Bolesławowi Napierale, nazywanemu “Tygrysem Szos”.

blank

W 1993 roku stery zawodów przejął Czesław Lang, ciężko pracując nad przekształceniem ich z amatorskiego w pełni profesjonalny wyścig. Od tego momentu Tour de Pologne zyskał popularność zagranicą, a w 2005 roku stał się częścią prestiżowej serii UCI Pro Tour (dziś UCI World Tour), otrzymując miejsce wśród najważniejszych wyścigów etapowych w międzynarodowym kalendarzu.

“Trzydzieści lat pracy nad organizacją tak ważnych zawodów to dla nas bardzo ważny kamień milowy” – skomentował Lang. “Kiedy przejąłem Tour de Pologne, wiedziałem, że te zawody mają niesamowity potencjał: były uwielbiane przez kibiców i ścigających się w nich kolarzy, już wtedy uważano je za wyścig kompletny, który za każdym razem był niezwykłym widowiskiem. Przez lata osiągnęliśmy niesamowite cele, ale wciąż wyznaczamy sobie kolejne, tego nauczyło nas kolarstwo. 2023 będzie ekscytującym sezonem dla wszystkich. Gwarantuję, że zrobimy wszystko, aby był naprawdę niezapomniany.”

Tour de Pologne będzie towarzyszyło wiele wydarzeń. W tym roku, aby upamiętnić te prestiżowe rocznice kolarze, fani i cały Lang Team będą zaangażowani w świętowanie wzdłuż najbardziej ikonicznych dróg i miast etapowych, które przywołują historię tego niesamowitego wyścigu.