blank

Tour de Pologne w Poznaniu

Już za tydzień w Poznaniu zmierzą się najlepsi kolarze świata. Pierwszy etap 80. Tour de Pologne rozpocznie się w sobotę, 29 lipca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wystartują w nim m.in. takie kolarskie sławy jak Rafał Majka czy Michał Kwiatkowski. 

– Cieszę się, że po 16 latach ponownie możemy gościć w Poznaniu ten prestiżowy wyścig – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Sobotni start na MTP daje niepowtarzalną okazję, by na własne oczy zobaczyć zmagania najlepszych na świecie zawodników i kibicować Polakom. To także doskonała okazja, by promować nasze miasto nie tylko wśród miłośników kolarstwa, ale na całym świecie.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, na placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Najlepsi kolarze świata wystartują stamtąd w sobotę, 29 lipca, w samo południe (start honorowy) i ulicą Bukowską pojadą w stronę Toru Poznań (start ostry – godz. 12.15).  Następnie wjadą na ul. Słupską, by ulicami Koszalińską i Biskupińską dojechać do Suchego Lasu.

blank

Dalsza trasa pierwszego etapu prowadzić będzie ul. Meteorytową w kierunku Radojewa, a następnie przez Biedrusko, Bolechowo i Murowaną Goślinę. Drogą wojewódzką 196 zawodnicy przejadą w pobliżu Sławy Wielkopolskiej, a potem przez Rejowiec i Kiszkowo dojadą do Pobiedzisk. Stamtąd trasa pobiegnie przez Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik i Mosinę, by przez Puszczykowo i Łęczycę dotrzeć do Komornik, a potem do Plewisk i Skórzewa. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km. Wjazd zawodników na tor planowany jest po godzinie 16.

blank

Wyjątkowe wydarzenie dla całego regionu

-Cieszę się, że Wielkopolska będzie gościć tak prestiżowe wydarzenie sportowe, jakim jest Tour de Pologne. Mam nadzieję, że rywalizacja sportowa zarówno dla kolarzy z całego świata, jak i kibiców, stanie się także okazją do bliższego poznania naszego regionu, który słynie z niesamowitej przyrody, zabytków i wydarzeń kulturalnych – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Na całej trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane będą w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo do zdobycia będą dwie premie specjalne: 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz w Środzie Wielkopolskiej.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że to długiej przerwie Tour de Pologne wraca do Poznania – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. –  Tym bardziej, że do Polski przyjedzie światowa czołówka, w tym kilku zwycięzców z poprzednich lat. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w naprawdę świetnej formie. Zapowiada się naprawdę zaciekła walka i wspaniałe sportowe widowisko, a dodatkowo wielka promocja Poznania i Wielkopolski na całym świecie!

W poznańskim etapie wystartują m.in. poprzedni zwycięzcy Tour de Pologne: Portugalczyk Joao Almeida, który w 2021 zajął pierwsze miejsce, reprezentujący Francję Pavel Sivakow – zwycięzca 76. edycji tego wyścigu czy Belg Tim Wellens, który triumfował w 2016 roku. Będą także: Olav Kooij, Holender, który w ubiegłym roku zwyciężył w pierwszym etapie, Pascal Ackermann – pierwszy na mecie czwartego etapu w 2022 r. oraz norweski mistrz, Tobias Foss. Na starcie stanie też w sumie 18 Polaków.

Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej, jedyny należący do elitarnego cyklu UCI WorldTour. Wraca  do Wielkopolski po 16 latach nieobecności. Poprzednio zawitał do Poznania dwa lata z rzędu – w 2006 i 2007 roku. W tym roku Tour de Pologne będzie trwać od 29 lipca do 4 sierpnia.

Udział miasta i regionu w wydarzeniach sportowych o międzynarodowej renomie, a do takich należy Tour de Pologne, to przede wszystkim wzmacnianie marki miasta i regionu. Przynosi one także wymierne korzyści gospodarce lokalnej, szczególnie turystyce. Doświadczenia z innych imprez sportowych, takich jak choćby maraton, zawody triathlonowe, czy kolarskie Gran Fondo, wskazują, że ich uczestnicy, ale także kibice chętnie korzystają z bogatej oferty noclegowej i gastronomicznej oraz atrakcji turystycznych.

– Tour de Pologne to wielkie sportowe wydarzenie, a my będziemy jego częścią – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Znaczna część trasy będzie przebiegać przez gminy powiatu poznańskiego. To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli osobiście zobaczyć peleton. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tys. zł. Jestem przekonany, że na blisko 200 kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji, a miłośnicy kolarstwa będą aktywnie kibicować zawodnikom – dodaje.

Starty dla dzieci i młodzieży

Choć kolarze wystartują w sobotę, to już dzień wcześniej, w piątek, odbędzie się oficjalna prezentacja drużyn biorących udział w 80. Tour de Pologne.

Przy okazji głównego wyścigu odbędą się również starty dla dzieci i młodzieży. Młodzi kolarze rozpoczną swoje zmagania w ramach Tour de Pologne Junior, którego pierwszy etap również zaplanowano w Poznaniu. O żółte koszulki lidera Orlen Paliwa, a także koszulki klasyfikacji Boplan i Quest powalczy łącznie 250 młodych adeptów i adeptek kolarstwa z całej Polski. W sobotę, 29 lipca, o godz. 13 na Torze Poznań rozpocznie się rywalizacja w kategorii Młodzików i Młodziczek, a o godz. 14.15 – w kategorii Żak.