blank

Marjin van den Berg wygrywa 5. etap Tour de Pologne!

Marijn van den Berg wygrał 5. etap 80. Tour de Pologne z Pszczyny do Bielska-Białej. Liderem klasyfikacji generalnej ORLEN wciąż jest Matej Mohorič. W czwartek jazda indywidualna na czas w Katowicach.

Już przed startem było wiadomo, że piąty odcinek Tour de Pologne będzie bardzo ważny dla układu sił w klasyfikacji generalnej. Ponad trzy tysiące metrów przewyższeń i prowadzący lekko pod górkę finisz, który bywa za trudny dla zmęczonych sprinterów. Na początku oczywiście oglądaliśmy w akcji ucieczkę, tym razem bez Polaków. Peleton jednak nie dał jej szans na sukces i gonił do samego końca, aby rozegrać losy zwycięstwa między sobą.

Wcześniej na jedynej środowej premii górskiej PZU drugiej kategorii na Zameczku, wygrał Markus Hoelgaard (Lidl Trek). Norweg był najlepszy też na dwóch premiach pierwszej kategorii i został liderem klasyfikacji górskiej PZU.
W końcówce wielką pracę wykonywali kolarze INEO Grenadiers, którzy chcieli pomóc Michałowi Kwiatkowskiemu odrabiać straty. Metę pierwszy minął jednak van den Berg z EF Education – Easy Post, drugi był Mohorič (Bahrain Victorious), a trzeci João Almeida (UEA Team Emirates). „Kwiato” był czwarty.

Po piątym odcinku w pozostałych kategoriach najlepsi są:

  • GENERALNA ORLEN – Matej Mohorič (Bahrain – Victorious)
  • SPRINTERSKA ENERGA – Matej Mohorič (Bahrain – Victorious)
  • GÓRSKA PZU – Markus Hoelgaard (Lidl-Trek)
  • NAJAKTYWNIEJSZY LOTTO – Patryk Stosz (Reprezentacja Polski)
  • DRUŻYNA KGHM – UAE Team Emirates
  • ZWYCIĘZCA ETAPU DRUTEX – Marjin van den Berg (EF Education-EasyPost)
  • NAJLEPSZY POLAK ENERGA – Rafał Majka (UAE Team Emirates)

Oficjalny komunikat dotyczący zdarzenia z udziałem kibiców:

Podczas ostatniego okrążenia doszło do wypadku z udziałem motocykla telewizyjnego i 4 kibiców, dwóch dorosłych oraz dwoje dzieci, którzy zostali natychmiast przewiezieni do lokalnego szpitala. Żadne z nich nie odniosło poważniejszych obrażeń. Trzy osoby opuściły już szpital, a ostatnia po decyzji lekarzy pozostała pod obserwacją. Kierowca motocykla i operator kamery, obaj pochodzący z Francji, z wieloletnim doświadczeniem w relacjonowaniu wyścigów WorldTour, odnieśli niewielkie obrażenia.